• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret626544
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74385.7669
Euro6.37606.4016
Semerkew

DÇDK, İstanbul’da misafir edilen 70 civarındaki Suriyeli soydaşı öğle yemeğinde bir araya getirdi.

DÇDK (Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi) bugüne kadar, Suriye’deki iç çatışmadan kaçan ve ağırlıklı olarak Beyrut üzerinden Türkiye’ye gelen sayıları 400'ü aşan soydaşımızın Türkiye’de misafir edilmesini koordine etti . Gelen soydaşların önemli bir bölümü Çerkeslerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde kardeş ailelere teslim edilirken, bir bölümü de İstanbul’da konuk ediliyor.

DÇDK, İstanbul’da misafir edilen 70 civarındaki soydaşımızı İstanbul Haseki Külliyesi Hanımlar Eğitim Vakfı tesislerinde öğle yemeğinde bir araya getirdi. İstanbul’un birbirinden uzak semtlerinde oturup birbirlerini göremeyen Suriyeli soydaşlar hasret giderirken duygulu anlar yaşandı.

İstanbul’da ikamet etmekte olan ve davetliler arasında yer alan Suriyeli soydaşlarımızdan mütefekkir Tsey Cevdet Said burada hemşerilerine seslenerek, "Kainata artık yeni bir peygamber gelmeyecek. Allah’ın yarattıklarını gözleyerek onun varlığına ulaşabilirsiniz. Savaşlar ve silahlar gereksizdir" dedi.


Toplantıya Amerika’dan Caucasus Cultural İnstute CCI adına katılan Suriye kökenli işkadını Şaguç Zeynep, Türkiyeli Çerkeslerin Suriyeli kardeşlerine gösterdikleri destek ve yakınlık için teşekkür etti.  Türkiye’de 15 gün boyunca Suriyeli Çerkeslerin bulunduğu bütün yerleri gezdiğini, aç ve açıkta kimseyi görmediğini ve bundan son derece memnun olduğunu belirten Şaguç,  Amerika’daki Çerkes soydaşların da ellerinden gelen katkıyı yapacağını söyledi.

Şaguç Zeynep ayrıca, “Dilimizin yok olmamış olması en büyük şansımız. Bu sayededir ki bugün burada birbirimize ortak bir dille, Çerkesce hitap edebiliyoruz. Bundan büyük mutluluk olabilir mi? Dilimizin yaşatılması için de ayrıca seferber olmamız gerekir” dedi.


DÇDK Başkanı Dr. Nusret Baş da yaptığı konuşmada, DÇDKnın çalışmalarına hız arttırarak devam edeceğini, Suriye’de zor durumda kalmış tüm soydaşımıza el uzatabilmek için yoğun bir çalışma yürüttüklerini ve bunun sonuçlarının yakında görüleceğini söyledi.

Toplantı, hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından yeniden buluşma dilekleriyle sona erdi.

HABRAÇÜ M.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
2035 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi