• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret626546
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74385.7669
Euro6.37606.4016
Semerkew

İstanbul'da yaşayan Çerkesler, Cumartesi akşamı düzenlenen 14 Mart Adığe Dili Günü kutlama programında bir araya geldiler.

İstanbul'da yaşayan Çerkesler ve Çerkes kurumlarının yöneticileri, 14 Mart Adığe-Çerkes Dili Günü'nün yıl dönümü çerçevesinde cumartesi akşamı Fatih'teki Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Adığe Dili Günü Kutlama Programı''nda bir araya geldi. Adığe Dil Derneği ve İstanbul Çerkes Derneği'nin ortak çalışması olan bu programda Çerkesce şarkılar söylendi, şiirler okundu, konuşmalar yapıldı.

İstanbul Çerkes Derneği başkanı Tuğuj Halis Din, Çerkesce yaptığı konuşmasında, ''Kaybolmakta olan diller kategorisinde yer alan'' anadillerinin yaşatılması, anadilde öğretimin devlet eliyle desteklenmesi ve yaygınlaştırılması, devlet üniversitelerinde Çerkes dili üzerine programlar açılması, anadil öğretiminin en önemli ayağı olan kreş ve ana okulların devlet eliyle açılması gibi konuların ehemmiyetine vurguyaptı.

Programın Adığey Cumhuriyeti'nden katılan özel konuğu Adığey Cumhuriyeti devlet sanatçısı ve tiyatrocu Kh'uko Murat katılımcılara Çerkesce stand up show yaptı. Çerkesler, üç saatten fazla süren ve ara verilmeyen programın tamamını kendi anadilleri ile devam ettirdiler. Tüm sunumlar ve konuşmalar Çerkesce idi.

Ayrıca, etkili yağmur ve soğuğa rağmen bu programa; Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği, Çerkes Hakları İnisiyatifi, Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi, Adığe Dil Derneği, İstanbul Çerkes Derneği ve Çerkesya Yurtseverleri gibi birçok Çerkes yapılanmasından yoğun katılım olduğu görüldü. Program konuk sanatçı ve kurum temsilcilerine çiçek takdimi ile son buldu.1987 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi