• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam84
Toplam Ziyaret869374
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

İstanbul'da yaşayan Çerkesler, Cumartesi akşamı düzenlenen 14 Mart Adığe Dili Günü kutlama programında bir araya geldiler.

İstanbul'da yaşayan Çerkesler ve Çerkes kurumlarının yöneticileri, 14 Mart Adığe-Çerkes Dili Günü'nün yıl dönümü çerçevesinde cumartesi akşamı Fatih'teki Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Adığe Dili Günü Kutlama Programı''nda bir araya geldi. Adığe Dil Derneği ve İstanbul Çerkes Derneği'nin ortak çalışması olan bu programda Çerkesce şarkılar söylendi, şiirler okundu, konuşmalar yapıldı.

İstanbul Çerkes Derneği başkanı Tuğuj Halis Din, Çerkesce yaptığı konuşmasında, ''Kaybolmakta olan diller kategorisinde yer alan'' anadillerinin yaşatılması, anadilde öğretimin devlet eliyle desteklenmesi ve yaygınlaştırılması, devlet üniversitelerinde Çerkes dili üzerine programlar açılması, anadil öğretiminin en önemli ayağı olan kreş ve ana okulların devlet eliyle açılması gibi konuların ehemmiyetine vurguyaptı.

Programın Adığey Cumhuriyeti'nden katılan özel konuğu Adığey Cumhuriyeti devlet sanatçısı ve tiyatrocu Kh'uko Murat katılımcılara Çerkesce stand up show yaptı. Çerkesler, üç saatten fazla süren ve ara verilmeyen programın tamamını kendi anadilleri ile devam ettirdiler. Tüm sunumlar ve konuşmalar Çerkesce idi.

Ayrıca, etkili yağmur ve soğuğa rağmen bu programa; Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği, Çerkes Hakları İnisiyatifi, Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi, Adığe Dil Derneği, İstanbul Çerkes Derneği ve Çerkesya Yurtseverleri gibi birçok Çerkes yapılanmasından yoğun katılım olduğu görüldü. Program konuk sanatçı ve kurum temsilcilerine çiçek takdimi ile son buldu.2398 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi