• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam135
Toplam Ziyaret867358
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Yakalandığı ölümcül hastalıkla pençeleşirken Suriye iç savaşında iki erkek evladını kaybeden ve sonrasında tedavi için eşi ve kızıyla DÇDK tarafından Türkiye’ye getirilen Varaqo ailesinin reisi İbrahim Ha j Omer Varaqo bugün hayatını kaybetti.

Çerkesler, genel olarak taraf olmadıkları Suriye iç savaşında en büyük zararı gören gruplardan biri. Golan’daki köyleri bombalanarak yerle bir edilen Çerkesler Şam’ın banliyölerindeki akrabalarının yanına sığınırken, çatışmaların bir türlü sona ermemesi zor yaşam koşullarını gittikçe ağırlaştırıyor. Bu zor hayatın içinde tahammülü güç dramlar da yaşanıyor. İşte bu dramlardan birinin kahramanları da Ber Ajemli Varaqo ailesi...

Varaqo ailesinin fertleri yerleşik oldukları Ber Ajem köyünün bombalanması sonucu korunmak için sığınaklara inmiş. Ancak sığınak onları maalesef koruyamamış. Atılan güçlü bir bomba sonucu ailenin büyük oğlu Samir Haj Omar Varaqo burada hayatını kaybetmiş.

Aradan bir buçuk ay geçtikten sonra alışveriş için dışarı çıkan ailenin küçük oğlu Ahmet Haj Omar Varaqo ise bir daha geri dönmemiş. Kimse nerede olduğunu bilememiş.  İbrahim Varaqo daha önce kaybettiği oğulları ile

Aradan günler geçtikten sonra  Aralık ayında Ahmet’in cesedi Quneytra’daki Memduh Abaza hastanesinde ortaya çıkmış. Vücudundaki işkence izleri ve sigara yanıkları ile birlikte...  

Bütün bunlar olurken baba İbrahim Haj Omar Varaqo beynindeki tümörle mücadele etmektedir. Çatışmalar sebebiyle tedavisi yarım kalmış, sığınak da ölümü beklemektedir.  

Bu umutsuz durumdan haberdar olan Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi derhal aileyle temasa geçerek Türkiye’ye gelmelerini temin eder. İbrahim Haj Omar Varaqo hastaneye yatırılarak tedavi altına alınır. Ancak ölümcül hastalığın daha da yayılması önlenemez. İbrahim Haj Omar Varaqo aylardır verdiği yaşam savaşını Türkiye’ye gelişinin 32. gününde maalesef kaybeder.

İbrahim Varaqo İç savaşta kaybettiği çocukları ile...

Konuyla ilgili açıklama yapan DÇDK Başkanı Dr. Nusret Baş, İbrahim Varaqo’nun ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileyerek, cenazesinin yarın ikindi namazını müteakip Yalova’nın Fevziye Köyü’nde toprağa verileceğini duyurdu. Baş, cenazeye katılmak isteyenler için Pazar günü saat 11.00’de Türkiye Hastanesi’nin bahçesinden bir otobüs kaldırılacağını da sözlerine ekledi.   

Bizler de İbrahim Haj Omar Varoqa’ya Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine sabırlar dileriz.851 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi