• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam134
Toplam Ziyaret867357
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

İki çocuğunu Suriye iç savaşında kaybettikten sonra geldiği Türkiye’de kendisi de hayatını kaybeden İbrahim Haj Omar Varaqo Yalova’nın Tevfikiye köyünde toprağa verildi.

 Yakalandığı ölümcül hastalığın tedavisi için Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi tarafından eşi ve kızıyla birlikte Türkiye’ye getirilen ve hastaneye yatırılan Varaqo ailesinin reisi İbrahim Haj Omar Varaqo, 32 gün süren yaşam savaşını 13 Nisan günü kaybetmişti. Cenazesinin doğduğu topraklara defnedilmesinin zorluğunu dikkate alan ailesi, babalarının DÇDK’nın münasip gördüğü bir yerde toprağa verilmesini istedi. Bunun üzerine istişare ve girişimlerde bulunan DÇDK Başkanı Nusret Baş, aileye, cenazenin Yalova’nın Tevfikiye isimli Adige köyünde defnedilmesinin uygun olacağını belirtti.  Ailenin de onaylaması üzerine köyde muhtar Necati Bey’in öncülüğünde defin hazırlıklarına başlandı.


Pazar günü cenazesi hastaneden alınan İbrahim Varaqo, bir otobüs dolusu cemaatle Tevfikiye köyüne götürüldü. Köy gasilhanesinde defin hazırlıkları yapılan Varaqo, daha sonra Fevziye, Karadere, Aktoprak gibi yakın Adige köylerinden gelen geniş bir cemaatin katılımıyla kılınan cenaze namazının ardından köy mezarlığında toprağa verildi.

Bilindiği gibi Varaqo ailesinin fertleri yerleşik oldukları Ber Ajem köyünün bombalanması sonucu korunmak için sığınaklara inmiş ancak atılan güçlü bir bomba sonucu ailenin evli olan büyük oğlu Samir Haj Omar Varaqo burada hayatını kaybetmişti. Samir’in ölümünden bir buçuk ay sonra da alışveriş için dışarı çıkan ailenin küçük oğlu Ahmet Haj Omar Varaqo bir daha geri dönmemiş; aradan günler geçtikten sonra işkence gördüğü belli olan cesedi Quneytra’daki Memduh Abaza hastanesinde ortaya çıkmıştı.


Bütün bunlar olurken baba İbrahim Haj Omar Varaqo beynindeki tümörle yaşam mücadelesi veriyordu. Bu umutsuz durumdan haberdar olan Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi derhal aileyle temasa geçerek Türkiye’ye gelmelerini temin etmiş ve hastaneye yatırılan İbrahim Haj Omar Varaqo burada tedavi altına alınmıştı.

Gurbet içinde gurbet yaşayan ve doğru dürüst ayak basmadığı bu topraklarda ebedi uykusuna dalan İbrahim Haj Omar Varoqa’ya Allah’tan rahmet; sevenlerine ise sabrı cemil niyaz ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
3452 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi