• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam141
Toplam Ziyaret867364
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Türkiye’yi ziyaretinde Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'i protesto eden Çerkes Hakları İnisiyatifi Yürütme Kurulu Üyeleri çıkarıldıkları mahkemede beraat etti.

 3 Aralık 2012 tarihinde Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in İstanbul ziyaretini protesto eden Çerkes Hakları İnisiyatifi Yürütme Kurulu üyesi Murat Özden, Kenan Kaplan ve Erol Karayel bugün (16/04/2013) İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim huzuruna çıktı. Sanıklar ile avukatları İbrahim Aycan’ın hazır bulunduğu mahke me, Hakim Abuzer Kara’nın İddianame’nin kabul kararını okumasıyla başladı.

“Toplantı ve gösteri yürüyüşü için önceden gerekli olan yasal bildirim ve düzenlemeleri yapmadan pankart açıp basın bildirisi okumakla” suçlanan ve buna uygun 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun bağlı maddelerine göre bir yıl altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile; yine 5237 sayılı TCK.’nun 53. Maddesine uygun olarak atamaya veya seçime tâbi bütün kamu görevleri ile dernek ve vakıflarda görev almaktan men edilerek ayrı ayrı cezalandırılmaları istenen iddianame hakkında savunmaları istenen ÇHİ üyeleri suçlamaları kabul etmedi. ÇHİ üyeleri savunmalarında, Çerkes olduklarını, üzerlerine atılı suçu işlemediklerini, Rusya’da Çerkesler üzerindeki baskılara dikkat çekmek için basın bildirisi okuyarak basını bilgilendirdiklerini, bunun da suç teşkil etmediğini söyleyerek beraatlarını istediler.

Avukat İbrahim Aycan da savunmasında müvekkillerinin savunmasına aynen katıldığını, taşkınlık içermeyen, bilgilendirme amaçlı demokratik bir eylem olduğunu, herhangi bir suç unsuru oluşmadığını söyleyerek müvekkillerinin beraatini istedi.

Son sözlerin sorulmasından sonra Hakim duruşmayı tamamlayarak, sanıklara atılı suçun yasal unsurları itibarıyla oluşmadığı kanaatıyla sanıkların ayrı ayrı beraatına hüküm verdiğini açıkladı.

Duruşma bu şekliyle sona erdi.1953 kez okundu

Yorumlar

Geçmiş olsun     19/04/2013 23:56

Üç yürekli insana geçmiş olsun.
Misafir - aydin candemir

ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi