• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret946806
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.856628.9723
Euro31.591731.7183
Semerkew

Çerkes Dernekleri Federasyonu, gerekli evrakların teslim edilmesiyle 17 Nisan 2013 tarihi itibarıyla tüzel kişilik kazandı.

Kuruluş evrakları Kena n Kaplan ve Murat Özden tarafından İstanbul Valiliği Dernekler Masası’na teslim edilerek kuruluş mazbatası alınan Çerkes Dernekleri Federasyonu’nun kısa adı ÇERKES-FED olacak.  Altı Çerkes derneğinin kurucu olduğu Çerkes Dernekleri Federasyonu’nda Dr. Nusret Baş Kurucu Genel Başkanlık görevini üstlenirken, Başkan Yardımcılığını Mustafa Saadet, Genel Sekreterliği Kenan Kaplan, Saymanlık görevini Halis Din yürütecek. İlhami Demir, Murat Çelikkanat ve Nuri Alpaslan da Kurucu Yönetim Kurulu üyeleri oldular.

ÇERKES-FED’in hazırladığı tüzükte federasyonun amacı şu şekilde ifade ediliyor:

“Çerkes Kültürünün, dilinin ve varlığının yaşatılması geliştirilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması; bu konuda çalışan kişi ve kurumlara destek verilmesi.

Türkiye Çerkesleri ile Kuzey Kafkasya’daki Çerkes Cumhuriyetleri ve dünya üzerindeki tüm Çerkes diasporaları arasında kültürel, sosyal, ekonomik ve toplumsal ilişkileri geliştirerek dayanışma sağlamak.”2942 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi