• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam145
Toplam Ziyaret867368
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Çerkes Hakları İnisiyatifi 8. kez Rusya Konsolosluğu önünde Çerkes soykırımını protesto etti.

Çerkes Hakları İnisiyatifi 8. kez Rusya Konsolosluğu önünde Çerkes soykırımını protesto etti.

“Her ayın 21’i saat 21’de Rusya Konsolosluğu Önünde” sloganıyla Rusya Konsolosluğu’na yapılan protesto yürüyüşlerinin sekizincisi 21 Nisan Pazar gecesi Çerkes Hakları İnsiyatifi tarafından gerçekleştirildi.

Saat 20.00’de Galatasaray Lisesi önünde toplanmaya başlayan göstericiler burada pankartlarını açarak, “Çerkesler Soçi'ye dur diyecek”, “Soykırımın Hesabı Sorulacak”, “Soykırım yapanlar olimpiyat yapamaz”, “Çerkesya Rus toprağı olmayacak”, “Suriye Çerkesleri yalnız değildir” "Worepsov Tibze, Worepsov Tixabze"şeklinde sloganlar eşliğinde Rusya Federasyonu Konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçti.

Saat 21.00’de konsolosluk binası önüne ulaşan kalabalık, burada sloganlarını sıklaştırıp, alkış ve ıslıklarla Soçi Olimpiyatlarını ve Suriye Çerkesleri’nin anavatanlarına alınmayışını protesto etti.

Hazırlanan basın bildirisinin ÇHİ Yürütme Kurulu üyesi Kenan Kaplan tarafından okunmasından sonra bir süre daha sloganlar atıp tepkilerini dile getiren protestocular, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Rusya Federasyonu Konsolosluğu önünde okunan basın açıklamasının tam metni şöyle:

Saygıdeğer Kamuoyu,

Değerli basın mensupları.

Bugün 21 Nisan 2013.

Çerkes Haklararı İnsiyatifi sekizinci kez Rusya Konsolosluğu önünde Çerkes soykırımını protesto ediyor. Çerkes halkının uğradığı soykırım ve sürgünü unutmamak ve unutturmamak için bu protestolarımızı sürdüreceğiz.

Tüm duyarlı insanlara haykırıyoruz.

Çarlık Rusyası yıllar süren emperyalist politikaları sonucu, bundan tam 149 yıl önce 21 Mayıs 1864 tarihinde Çerkeslerin anavatanı olan Kafkasyayı işgal etmiş ve Çerkeslerin % 95 ini anavatanlarından sürmüştür.

Yüz Yıllar süren Çerkes Rus savaşında yüzbinlerce Çerkes emperyalist Çarlık Rusyası orduları tarafından katledilmiş, birbuçuk milyon kişi de vatanından sürülmüştür.


Çarlık Rusyasının uyguladığı bu katliam Birleşmiş Milletler’in kabul ettiği soykırım şartına bire bir uymaktadır.

Soykırım bir insanlık suçudur!

Bu suçu işleyenler tarihleri ile yüzleşerek yüklerinden arınıyorlar.

Nazi Almanya'sının Yahudilere karşı işlemiş olduğu soykırım suçuna Almanya tazminat ödemiş, özür dilemiş ve bu insanlık suçundan kurtulmuştur.

Rusya yönetimi ise değil Çerkeslerden özür dilemek ve tazminat ödemek, utanmadan Çerkeslerin katledildiği Soçi'de Olimpiyat düzenlemektedir.

Gelin bu Olimpiyatlardan vaz geçin!

Gelin Çerkeslerden özür dileyin!

Gelin Çerkeslerin Vatanını kendilerine iade edin!

Gelin işlemiş olduğunuz insanlık suçundan kurtulun!

O zaman, Olimpiyatları kardeşçe ve barış içinde birlikte yapabiliriz!

Eğer taleplerimiz yerine gelmediği takdirde, mücadelemiz artarak devam edecek, dünyanın her yerinde karşınıza çıkacağız.


Bu mücadele mazlum Çerkes halkının hak arama mücadelesidir!

Bu mücadele Çerkes halkının var olma mücadelesidir!

Bu mücadele Çerkes halkı haklarını alıncaya kadar devam edecek bir mücadeledir!

KANLI SOÇİOLİMPİYATLARINA HAYIR !

ATALARIMIZIN KEMİKLERİ ÜZERİNDE OLİMPİYATA HAYIR !

YAŞASIN ÇERKES HALKININ VAR OLMA MÜCADELESİ !

YAŞASIN DİLİMİZ, YAŞASIN KÜLTÜRÜMÜZ !

YAŞASIN ÇERKES KALMA MÜCADELEMİZ !

ÇERKES HAKLARI İNSİYATİFİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
1911 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi