• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam145
Toplam Ziyaret867368
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

TRT'nin 23 Nisan etkinlikleri için önce davet edip sonra siyasi çekişmelere malzeme ettiği Abhazya Abaza Çocuk Halk Dansları Ekibi'ne Türkiyedeki soydaşları sahip çıktı.

23 Nisan Çocuk Bayramı'na TRT tarafından davet edilen ve Abhazya Cumhuriyeti olarak katılımcı devletler arasında yer alan Abhazya'nın, daha sonradan TRT'ye Gürcü STK'lar ve Gürcistan tarafından yapılan baskılar sonrasında ''özerk cumhuriyet'' olarak adı değiştirilmiş, ilerleyen günlerde ise bu devletin ismi listeden tamamen çıkarılmıştı.

TRT'nin yapmış olduğu bu değişiklik, Türkiye'de yaşayan Abazaları ve diğer Kuzey Kafkasyalı binlerce insanı derinden sarsmış, sosyal medyada ve basında TRT günlerce protesto edilmişti. CHP milletvekilleri Engin Özkoç (Sakarya) ve Haluk Koç (Samsun) TBMM'de yaptıkları konuşmalar ile tepkilerini ortaya koymuştu.
Yine Mersin'de, onlarca Abaza-Çerkes, TRT'nin önünde protesto eylemi gerçekleştirmişti.
TRT'nin bu engeline karşı Türkiye'de yaşayan Abazalar ve Çerkesler, Türkiye'ye gidemeyecekleri kendilerine söylenmeyen Abaza çocuklara hemen sahiplenerek ve alternatif büyük programlarla tepkilerini daha da somutlaştırdılar. İlk olarak İstanbul Kadıköy'deki Caferağa Spor Salonu'nda Abhazyalı Çocuklar İle Dayanışma Programı düzenlendi. İki bin kişilik bu salon kısa sürede tamamen dolarken, Abhazyalı çocuklara sahip çıkan Türkiye'deki akrabalarının sevgi ve coşkusu salona sığmadı.
Programa, CHP Sakarya milletvekili Engin Özkoç da katılarak Abhazyalı çocuklara yapılan bu haksızlığın kabullenemeyeceğini içeren bir konuşma yaptı.


İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Eskişehir, Balıkesir gibi bir çok bölgeden Abaza-Çerkes kurum yönetici ve üyelerinin de katıldığı program gece yasına kadar devam etti.
Abhazyalı çocuklar, 22 Nisan Pazartesi akşamı da Beylikdüzü Kültür Merkezi'nde sahne aldı. 500 kişilik salonun tamamı dolarken, merdiven boşluklarında dahi oturacak yer kalmadı. Aynı gece İshak Akbay Adigece şarkılarıyla, Reyda Halk Dansları Grubu da performanslarıyla katılımcılara coşkulu bir gece yaşattı.

Abaza Çocuk Halk Dansları Grubu bugün de Sakarya'nın Akyazı ilçesi Akbalık Köyü'nde danslarını sergileyecek.2238 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi