• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam319
Toplam Ziyaret903626
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Hiçbir zaman hiçbir yerde mazlumları yalnız bırakmadık. Suriye'deki Çerkeslerin de ne zorluklar çektiklerini biliyoruz. Onların da her birine inşallah ulaşacak şekilde yardımcı olacağız" dedi.

Davutoğlu, Lübnan üzerinden Türkiye'ye getirilerek Nizip barınma merkezine yerleştirilen Suriye Çerkeslerinin de aralarında bulunduğu Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi, Çerkes Hakları İnisiyatifi ve Çerkes Dernekleri Federasyonu'ndan oluşan heyeti, Dışişleri Bakanlığı Konutu'nda kabul etti. 

Görüşmenin başında, Suriye Çerkeslerinden İsmet Jerashu, Türkiye'nin gösterdiği destekten ötürü Davutoğlu'na teşekkür etti ve kendilerine yapılan iyilikleri hiçbir zaman unutmayacaklarını söyledi. 
Bakan Davutoğlu da "Bizim görevimiz, vazifemiz. Aramızda sınırlar olmuş olabilir ama gönüllerimiz arasında hiç sınır olmadı. Sizin derdiniz, bizim derdimiz" diye konuştu. 
Davutoğlu, Türkiye'nin tüm Suriyelilerin dertleriyle yakından ilgilendiğini, çok acılar çekmiş olan Çerkeslerin sorunlarının çözümü için de yardımcı olmaya devam edeceğini vurguladı. 
Heyettekilerin, Suriye'de herkesin ateş altında bulunduğunu, ancak Çerkeslerin azınlık olarak özellikle hedefte olduğunu belirtmesi üzerine Davutoğlu, "Sizin yanınızda olduğumuzdan şüphe etmeyin" ifadesini kullandı. 

Türkiye'ye getirilen Çerkeslerin Suriye'den çıkmak istediklerini öğrenir öğrenmez ilgili makamlara talimat verildiğini ve tedbirler alındığını aktaran Davutoğlu, şöyle konuştu: 
"İnşallah sağ ve salimen Suriye'de barış ve istikrar olunca kendi evlerinize döneceksiniz. Ama bilin ki, Türkiye sizin evinizdir, bizler sizin aileniziz. Hiçbir zaman hiçbir yerde mazlumları yalnız bırakmadık. Suriye'deki Çerkeslerin de ne zorluklar çektiklerini biliyoruz. Onların da her birine inşallah ulaşacak şekilde yardımcı olacağız." 


-"Sizler bize Şeyh Şamil'in emanetisiniz"- 

Heyettekilerin, Suriye'de bıraktıkları yakınları için de yardım istemesi üzerine Davutoğlu, "Ne gerekiyorsa yapacağız. Kimin sıcak bir yuvaya, barınacak bir yere ihtiyacı varsa onları Türkiye'ye getireceğiz. Orada bıraktığınız kızlarınızı, evlatlarınızı, Allah onları muhafaza eylesin. İnşallah tez zamanda onlara da yardımcı oluruz" dedi. 
Heyetten Edibe Kazoka'nın, kendilerine yapılan yardımlar için borçlu hissettiklerini ve çalışmak istediklerini dile getirerek, "Misafirlik üç günlük olur" ifadesini kullanması üzerine Davutoğlu, "Hazır yediğinizi düşünmeyin. Biz sizin evinize gelseydik, siz bizimle aşınızı, ekmeğinizi paylaşmaz mıydınız- Biz de onu paylaşıyoruz" diye konuştu. 
Davutoğlu sözlerini, "Kendinizi yabancı hissetmeyin, misafir hissetmeyin. Burası sizin eviniz. Siz bizim göz bebeğimizsiniz. Başımızın üzerinde yeriniz var" diyerek tamamladı. 
Davutoğlu'nun Suriye Çerkeslerini uğurlaması sırasında da heyetin yaşlı üyesi İsmet Jerashu, bakana sarılarak, "Bu dünyada kavuşturan, o dünyada da beraber cennette kavuştursun" dedi. 
Davutoğlu bu sözlere, "İnşallah Şeyh Şamil'in sancağı altında. Sizler bize Şeyh Şamil'in emanetisiniz, bırakmayız" diye karşılık verdi. 


-Suriye Çerkeslerinden selam- 

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, görüşmenin basına kapalı bölümünde Çerkes heyetindekiler, Türkiye'nin yardımları için teşekkürlerini yineleyerek, yalnızca teşekkür için değil, Suriye Çerkeslerinin selamını iletmek için Davutoğlu'nu ziyaret etmek istediklerini belirtti. 
Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun da Türkiye'nin Suriye Çerkesleri için ayrı bir ülke olmadığını ve onurlu Çerkes halkına yardımların her zaman süreceğini kaydettiği ifade edildi. 
Çerkeslerin hiçbir zaman hiçbir yerde yalnız bırakılmayacağının altını çizen Davutoğlu'nun, Türkiye'nin ayrım yapmadan Suriye'deki insan hakları ihlallerinden kaçan herkese kapısını açtığını vurguladığı öğrenildi. 
Öte yandan, Davutoğlu'nun Suriye Çerkeslerinden, kaldıkları barınma merkezinde gözlerine çarpan eksiklikleri de aktarmalarını istediği, olası aksaklıkların en kısa zamanda giderileceğini belirttiği kaydedildi. (AA)3341 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi