• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam319
Toplam Ziyaret903626
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Demokratik açılım sürecinin Türkiye’nin tüm toplumsal katmanlarına getirdiği hareketlilik Çerkes toplumunda da karşılık buldu. Daha önce Türkiye’nin değişik vilayetlerinde üç miting yapan Çerkesler 4. Mitinglerini Ahlat’ta yapacak.

 Ahlat Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Çerkes Hakları İnisiyatifi’nin düzenlediği Çerkes Mitingi 12 Mayıs Pazar günü Bitlis’in Ahlat ilçesinde yapılacak. Miting Düzenleme Komitesi’nden yapılan açıklamada, Türkiye’nin bir değişim sürecinden geçtiği Çerkeslerin de bu sürece pozitif bir katkı sundukları ifade edilerek, Ankara, İstanbul ve Kayseri’den sonra Türkiye’nin en doğusunda yerleşik Çerkesler tarafından bir miting düzenlendiği belirtildi. Mitingde iki temel mesajın verileceğini ifade eden Komite yetkilileri bunları “Yoğunlaştırılmış Çerkesçe Anadili Eğitimi” ve “7/24 Çerkesce yayın yapacak radyo ve Tv’nin açılması” olarak deklare ettiler.

Mitingde Komite temsilcilerinin yanı sıra Akil Adamlar grubundan Abdurrahman Dilipak da bir konuşma yapacak. Programda mahalli sanatçılar Çerkesçe şarkılar söyleyecek, Reyda Halk Dansları ekibi de gösteriler yapacak.

Mitingin Program Akışı şöyle olacak:

Sunucu : Billûr Aktürk

14.00 Açış Konuşması - Nuri Alpaslan (Ahlat Kafkas Kültür Derneği Başkanı)

14.10 Kenan Kaplan (ÇHİ Sözcüsü)

14.20  Çerkesçe Şarkılar- Sedat Sezan

14.40 Murat Özden (ÇHİ Sözcüsü)

14.50 Reyda Halk Dansları Gösterisi

15.05 Abdurrahman Dilipak

15.25  Reyda Halk Dansları Gösterisi

15.40 Gülcan Altan Konseri

 16.10 Kapanış2386 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi