• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam301
Toplam Ziyaret903608
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi Suriye'de yaşamları tehdit altında olan 164 Çerkesi daha Türkiye’ye getirdi.

Hayatları ciddi derecede tehdit altında olan 164 kişi önce Lübnan Beyrut'a, sonra Gaziantep'e getirildi. DÇDK Yürütme Kurulu Üyesi Kenan Kaplan’ın rehberlik ettiği grup Çarşamba gecesi 23.30 da Beyrut'tan hareket ederek 01.00 gibi Antep Havaalanına indi. AFAD’ın araçlarıyla Nizip Konteyner kente transfer edilen misafirler hızla kalacakları kontaynerlere yerleştirildiler.

Dünya Çerkezleri Dayanışma Komitesi Yönetim Kurulu üyesi Kenan Kaplan, Suriye'den Çerkezlerin tahliyesi için günlerdir hazırlandıklarını belirterek şunları söyledi:

"Suriye'de çatışmaların yoğun olduğu Şam, Halep ve Humus'ta yaşayan 210 Çerkezi, internet üzerinden irtibata geçerek Beyrut'ta toplamayı amaçladık. Bunlardan 164'ü Beyrut'a ulaşmayı başardı. Bir kısmı da Beyrut'a gelmek için 2-3 günlük yolculuk yaptı. Çerkez kardeşlerimizi Beyrut'tan özel bir uçakla Türkiye'ye naklederek Nizip'teki konteyner kente yerleştirdik."

Kaplan, Suriye'deki olaylardan ötürü ülkeyi terk etmenin zor olduğunu dile getirerek, "Suriye'den çıkmak çok zor. Pasaport almak için 500 ila 1000 dolar arası rüşvet veriliyor. Bu yüzden, parayı temin edemeyen Suriyeliler, savaş ortamına rağmen ülkede kalıyor" dedi.

    Gelişlerin devam edeceği bildiriliyor.1401 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi