• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam295
Toplam Ziyaret903602
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

May 21 Platformu üyeleri, Çerkes soykırımın 149’uncu yıl dönümünde 2014 Kış Olimpiyatlarının Sochi’de yapılacak olmasından dolayı Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu önüne olimpiyat halkası bıraktı.

May 21  Platformu üyesi yaklaşık 250 kişilik grup, Çerkes soykırımının 149’uncu yıldönümü nedeniyle Rusya Federasyonu önünde bir araya geldi. Burada “Katil Rusya” şeklinde sloganlar atan grup İngilizce “Rusya biz geri geldik” şeklinde pankart açtı.

Daha sonra grup adına açıklama yapan Fehmi Erdem Aybulut, “Bu yıl öncekilere göre sesimiz daha gür. Çünkü ulusların yükseldiği bir çağda yok olmayan mahkum edilen Çerkes ya da soykırımın en kanlı sahnelerinin yaşandığı Kbaada Vadisinde önümüzdeki yıl yani soykırımını 150’inci yılında ulusları buluşturarak Sochi kış olimpiyat oyunları gerçekleştirilecek. Sochi olimpiyatlara aday olduğu gün başlattığımız kampanyayla bu olimpiyatların tarihsel bir suçu örtbas etmeye ve yenilerine kapı açmaya hizmet edeceğini anlatmaya rağmen itirazlarımızdan bir sonuç alamadık. Böylece olimpiyat komitesi, korumakla sorumlu olduğu olimpiyat değerlerini bir kez daha ayaklar altına alacak bir süreci başlatmış oldu” dedi.

Açıklamanın ardından grup, yanlarında getirdikleri olimpiyat halkalarını Rusya Federasyon binasının duvarına bıraktı.

Daha sonra grup sloganlar eşliğinde olaysız bir şekilde dağıldı.

2. GÖSTERİ

Saat 15.30'da da kendine Çerkesya Yurtseverleri ismini veren ikinci Çerkes grubu yürüyüş kolu oluşturmadan doğrudan Rusya Konsolosluğu önüne geldi.
Yaklaşık 80 kişiden oluşan grup burada bir süre sloganlar attıktan sonra yapılan basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.1801 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi