• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam116
Toplam Ziyaret869833
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.796018.8713
Euro20.252120.3332
Semerkew

Çerkeslerin Çarlık Rusya'sı tarafından sürgün edilmesinin yıl dönümünde yaşanan acıların hatırası için Kartal Belediyesi tarafından dikilen anıtın açılış törenine davet edilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KAFFED Yönetimine bir mesaj gönderdi.

149 yıl önce 1,5 milyon Çerkes'in Çarlık Rusya'sından Osmanlı İmparatorluğu'na sürgün edilmesinin yıl dönümünde yaşanan acıların hatırası için Kartal Belediyesi tarafından dikilen anıtın açılış törenine davet edilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KAFFED Yönetimine bir teşekkür mesajı gönderdi. Erdoğan mesajında, “İnanıyorum ki, büyük sürgünün 149. yılına geldiğimiz günümüzde her geçen yıl artan bir idrak ile bu hadise unutulmayacak gelecek nesiller tarafından da aynı şuurla hatırlanacaktır” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir Başbakan yazılı mesajla Çerkeslerin acılarını paylaşıp, “ciddi önemli buluyorum” sözleriyle yapılan anma etkinliklerini destekleyici tavır aldı.

Erdoğan’ın KAFFED Başkanı Vacit Kadıoğlu’na çektiği mesaj şöyle:

18 Mayıs 2013

Sn Vacit Kadıoğlu
Kafkas Dernekleri Federasyonu
Genel Başkanı
Şenyuva Mahallesi Meriç Sk No: 44
Beştepe Ankara

Kafkas Dernekleri Federasyonu olarak düzenlediğiniz bu anlamlı etkinliğe nazik davetiniz için teşekkür ederim.

Hepimizin bildiği gibi, doğal güzellikleri ve jeopolitik ehemmiyeti ile Kafkasya kadim bir tarihe beşiklik etmiş, cesur ve onurlu bir halka ev sahipliği yapmış ve bu coğrafya hafızalardan silinmeyecek meşakkatli dönemlerden geçmiştir.

Günümüzde de Türk vatandaşı olarak çok büyük bir nüfusa sahip olan Kafkas halkları 1864'deki Büyük Sürgün sonucu Anadolu'nun çeşitli yerlerine göç etmek zorunda kalmış, büyük acılar çekmiştir. Osmanlı medeniyetinin engin hoşgörüsü ile yoğrulmuş Anadolu insanının kucak açtığı Kafkas halkları dillerini, kadim geleneklerini ve eşsiz kültürlerini nesilden nesile büyük bir özveriyle aktarmış ve aktarmaya devam edecektir.

İnanıyorum ki, Büyük Sürgünün 149. yılına geldiğimiz günümüzde, her geçen yıl giderek artan bir idrak ile bu hadise unutulmayacak, gelecek nesiller tarafından da aynı şuurla hatırlanacaktır. Uluslararası farkındalık oluşturulması açısından ciddi önemli bulduğum bu gibi etkinliklerin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın pekişmesine vesile olması temennisiyle sürgünde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, sizi ve kıymetli davetlileri en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum.

Recep Tayyip Erdoğan”2033 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi