• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam282
Toplam Ziyaret903589
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Partisinin grup toplantısında konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Çerkes soykırımının tanınması için Meclis’e önerge vereceklerini açıkladı.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin dünkü (21 Mayıs 2013) grup toplantısında konuştu. 21 Mayıs tarihinin Çerkesler için önemli bir tarih olduğunu belirten Demirtaş, 21 Mayıs 1864 tarihinde Çerkeslerin kendi anavatanlarından dünyanın birçok ülkesine sürgün edildiğini hatırlattı. Türkiye'de sayıları milyonlarla ifade edilen Çerkes halkı olduğuna dikkat çeken Demirtaş, "Bizler Türkiye'nin tüm bu gerçeklerine uygun bir demokrasinin peşindeyiz. Çerkesler kendi diliyle, kültürleriyle yaşama şansı bulamadılar. Türkiye'de de Çerkes halkı kendi anadilini konuşamıyor. Türkiye'de Türkçe'den başka hiçbir dilde anadilde eğitim olmadığı için Çerkesler de bundan nasibini almaktadırlar" dedi.

Gürcistan dışında kimsenin Çerkes katliamını parlamentolarına taşımadığını belirten Demirtaş, katliamların olduğu ve adı Kızılçayır yapılan yerde 2014 yılında olimpiyatların yapılacak olmasının tarih adına utanç olduğuna işaret etti. Demirtaş, "Çerkes halkıyla alay edercesine bu şekilde olimpiyatların katliamın yapıldığı yerde yapılması büyük bir utançtır. Biz her halkın olduğu gibi Çerkes halkının haklarını da savunacağız. Ve Çerkeslerin anavatanlarına dönme ve eşit yurttaşlık taleplerini de destekliyoruz. Çerkes soykırımının tanınması için Meclis'e önerge vereceğiz" ifadesini kullandı.  (ANF)2215 kez okundu

Yorumlar

     10/11/2013 13:28

Sayın Demirtaş ağzına yüreğine sağlık.Benim yaptıklarım hariç demeden bütün soykırımlar kötüdür.İnsanlık suçudur. İnsan eti yiyenleri,insan kanı içenleri cesaretle teşhir etmek tüm insanların görevidir. Bunu görmezden gelmeyenleri kutluyorum. Rus halkı da bir gün bu soykırımı görecektir. Ve susmayacaktır. Farklı bir etnik guruba mensup olmak bu gerçeği değiştirmez. Yaşasın tertemiz insanlık ,yaşasın tertemiz liderlikler.
Misafir - Bülent

ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi