• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret910260
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.304923.3983
Euro24.992825.0929
Semerkew

İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rusya Konsolosluğu önünde toplanan Çerkesler, ‘Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nün 149. yılı nedeniyle meşaleli eylem yaptı.

Çerkes Dernekleri Federasyonu, ‘Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nün 149. yılı nedeniyle anma ve protesto gösterisi düzenledi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı eyleme 500’e yakın Çerkes katıldı. Eyleme yerel kıyafetleri ile gelen Çerkesler, vatandaşların ilgi odağı oldu. Saat 20.00 sıralarında Galatasaray Lisesi önünde toplanan gruba polisin toplu yürüme izin vermemesi üzerine Çerkesler, geleneksel kıyafetleriyle 5’şerli 10’arlı gruplar halinde İstiklal Caddesi üzerindeki Rusya Konsolosluğu önünde bir araya geldi. “Büyük Çerkes Soykımını Unutturmayacağız”, “Katil Rusya Kafkasya’dan Defol” yazılı pankartlar açıp meşaleler yakan Çerkesler, “Soykırım Yapanlar Olimpiyat yapamaz”,  “21 Mayıs Direnişin Günüdür”, “Worepsov Tibze, worepsov tixabze”, “Soçi’de Olimpiyat İstemiyoruz” şeklinde sloganlar attı. Eylemciler burada meşaleler yakıp bir süre daha Rusya aleyhine sloganlar attıktan sonra programa geçildi.

İlk olarak İstanbul Çerkes Derneği’nden Natho Süleyman’ın okuduğu Adığece ğıbzeye İÇD Korosu ve katılımcılar vokal yaptı.
Daha sonra Karakho Taner’in okuduğu and kalabalık tarafından coşkuyla tekrar edilerek mücadeleye devam edileceğine atalar huzurunda söz verildi.

Daha sonra basın açıklamasına geçildi. Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Kenan Kaplan tarafından okunan basın açıklamasında, Çerkeslerin yüzyıllarca istilacı kavimlerin saldırısına maruz kaldığı belirtilerek, “Bu zulmün son halkası da Rus Çarları oldu. 1556’da Astrahan’ı yıkarak kapısına dayandığı Kafkasya’da tam 300 küsur sene Çerkeslere kan kusturdular. Cengiz’in bir ömür süren vahşetini, Rus Çarları yüzyıllar boyunca devam ettirdi” denildi.

Kafkas-Rus savaşlarının 300 yıl sürdüğünü hatırlatan Kaplan, “Bu süreçte 2 milyona yakın insanımız vatanından atılmış, bunlardan yaklaşık 500 bini hastalık, açlık, deniz kazaları gibi sebeplerle yollarda ve ilk vardıkları yerlerde hayatını kaybetmiştir” şeklinde konuştu.
Farklı ülkelerde yaşayan Çerkeslerin anavatanlarına dönme ve Çerkesya’ya sahip çıkma konusunda destek isteyen Kaplan, 2014 yılında yapılacak olan Soçi’deki olimpiyatlara da engel olunmasını istedi.

Çerkes Dernekleri Federasyonu’nun basın açıklamasının tamamı şöyle:

Saygıdeğer kamuoyu,  

Saygıdeğer basın mensupları. 

 Bilinen en eski tarihlerden bu yana kendi toprakları üzerinde yaşayan çerkesler istilacı  kavimlerin yüzlerce yıl süren saldırılarına göğüs gererek anavatanlarını korudular. Hunlar, Moğollar, Tatarlar, Araplar, Acemler, Turaniler, Ruslar… Hatta Yunan ve Romalılar… Hepsi, ama hepsi topraklarımıza sahip olmanın arzu ve şehvetiyle ülkemizi yaktı, yıktı ve halklarımıza ölüm saçtılar.  

 Bu zulmün son halkası da Rus Çarları oldu;  1556’da  Astrahan’ı  yıkarak  kapısına dayandığı Kafkasya’da tam 300 küsur sene Çerkeslere kan kusturdular.  

 Çarların halkımıza reva gördüğü bu zulüm ve vahşet, Cengiz ordularının Orta Asya’dan Avrupa’ya kadar uyguladığı zulüm ve vahşeti kat be kat geçti. Cengiz’in bir ömür süren vahşetini, Rus Çarları yüzyıllar boyunca devam ettirdi.  

 Bu emperyal şehvetleriyle Çerkesleri yok oluşun eşiğine getiren Kremlin’in eli kanlı Çarları bununla da yetinmemiş; bu soykırım saldırılarından kurtulabilen bir avuç insanı da Karadeniz’in azgın dalgaları arasına atarak soyumuzu yok etmekte ne kadar  kararlı  olduklarını  göstermişlerdir.  

 21 Mayıs 1864, 300 yıl süren Kafkas - Rus savaşlarının  Çerkeslerin  soykırımıyla  sona erdiği  ve  büyük  Çerkes  sürgününün  başladığı  tarihtir. Bu sürgün modern tarihin en büyük kitlesel nüfus hareketlerinden biridir. Nitekim bugün diasporada yaşayan Çerkes nüfusunun, anavatanda yaşayan nüfustan daha fazla olması, bu halka karşı işlenen  cürümü  tartışmaya  mahal  vermeyecek şekilde ortaya koymaktadır. 

 Bu süreçte 2 milyona yakın insanımız vatanından atılmış, bunlardan yaklaşık 500 bini hastalık, açlık, deniz kazaları gibi sebeplerle yollarda  ve  ilk  vardıkları yerlerde hayatlarını kaybetmiştir.  

Yeryüzünün Vicdan Sahibi İnsanlarına sesleniyoruz! 

Dünyanın en eski kültürlerinden birinin taşıyıcısı olan Çerkes halkı, bugün top yekûn yok oluş tehdidi altındadır. İnsanlık ailesinin en eski üyelerinden olan bu halkın varlığını devam ettirebilmesi için, 50 ülkeye dağılmış  Çerkes  halkının anavatanlarına dönme ve anavatanları Çerkesya'ya sahip çıkma mücadelelerine destek olun. 

 Ve 2014 yılında Soçi’de atalarımızın mezarları üzerinde yapılacak kanlı kış olimpiyatlarını protesto ederek Soykırım topraklarında olimpiyat yapılamayacağını Rusya federasyonu yöneticilerinin yüzlerine karşı haykırın ve bu olimpiyatlara engel olun .  

 Rusya’nın İnsanlık Cevherini Hala Muhafaza Edebilen Yurttaşlarına sesleniyoruz! 

Yöneticilerinizin yüzlerce yıldır farklı soy ve kültürleri yok etmek için sürdürdüğü utanç saldırılarına artık bir dur deyin ve insanlık onurunu çarlarınızın ayakları altından kurtarın! 

 Kremlinin Yeni Çarlarına sesleniyoruz! 

Bugün 21 Mayıs 1864…  

Uyguladığınız Çerkes Soykırım ve Sürgününün 149. yıldönümü. 

Görüyorsunuz bizi yok edemediniz! 

Görüyorsunuz kırılan nesillerimizin yerini  yeni  kuşaklar  doldurdu  ve  hesaplarınız boşa çıktı! 

Görüyorsunuz “bittiğimize” hükmettiğiniz gün kapınıza dayandık. 

İşte buradayız!  

Ama önünüzde diz çökmüyoruz! 

İşte buradayız!  

Ama sizden merhamet dilenmiyoruz. 

Uyguladığınız soykırım ve sürgüne rağmen yok edemediniz. Varız ve sonsuza kadar var olmaya devam  edeceğiz. 

 Acılarımız, var olma irademizi hep canlı tutacak. 

 Eylemlerimiz hızla yayılacak ve kâbusunuz olmaya devam edecek. 

  Hiç bir zaman unutmayacağız!  

 Hiç bir zaman ağlamayacağız!  

 Hiç bir zaman yalvarmayacağız!

  Atalarımıza andolsun ki : 

 Her 21 mayısta kapınıza dayanacak, bir gün ama bir gün  mutlaka,  soykırım  ve  sürgünün hesabını soracağız. 

  Bir gün ama bir gün mutlaka, anavatanımız Çerkesya'nın sahibi olacağız. 

 Bir gün ama bir gün mutlaka, Bağımsız Çerkesya'yı kuracağız. 

 Çerkes Halkı olararak buradan Türkiye kamuoyuna, siyasi partilere ve siyasi iktidara da sesleniyor ve diyoruz ki; 

6 milyon vatandaşı Çerkes olan Türkiye Cumhuriyeti,  Çerkeslerin  tarihsel haklarının ve taleplerinin dünyanın gündemine getirilmesinde  Çerkeslerden yana açıkça taraf olmalı, Çerkes soykırımı TBBM'de kabul edilmeli ve bir Çerkes soykırım anıtı dikilmelidir. 

 ÇERKES HALKI OLARAK TÜM DÜNYAYA HAYKIRIYOR VE DİYORUZ Kİ:

 KANLI SOÇİ OLİMPİYATLARINA HAYIR ! 

KAHROLSUN SOYKIRIMCILAR! 

KAHROLSUN ASİMİLASYONCULAR! 

YAŞASIN DİLİMİZ!  

YAŞASIN KÜLTÜRÜMÜZ! 

YAŞASIN ÇERKES HALKININ VAR OLMA MÜCADELESİ! 

YAŞASIN ÇERKES KALMA MÜCADELEMİZ!  

 

ÇERKES DERNEKLERİ FEDERASYONU”2261 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi