• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret910274
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.304923.3983
Euro24.992825.0929
Semerkew

Önlü'nün yakınları saldırının Kadirov tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti.

Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosu Medet Önlü, Ankara'da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Olay, dün saat 19.30 sıralarında Çankaya, Balgat Mahallesi'nde yaşandı.

Çetin Emeç Bulvarı'nda konsolosluk bürosu olarak da kullandığı işyerine gelen Önlü, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından silahla öldürüldü.

Plakası henüz tespit edilemeyen bir araçla binaya gelen şahıslar, binadan içeri girerek Önlü'nün bulunduğu dairenin ziline bastı.

Namaz kılmak için hazırlık yapan Medet Önlü kapıyı açtığı sırada saldırganlar yanlarında getirdikleri silahla yakın mesafeden Önlü'ye birkaç el ateş etti. Saldırganlar olay yerinden kaçarak izlerini kaybettirdi.

Olay yerine Ankara Emniyeti'nden çok sayıda terörle mücadele, cinayet büro, asayiş ve olay yeri inceleme ekipleri yönlendirildi.

Ankara Emniyeti Asayiş Şube Müdürü de binaya geldi.

Ceset üzerinde inceleme yapan ve birçok delile el koyan ekipler, binanın avlusundaki araçlarla olayın yaşandığı saatlerde Çetin Emeç Bulvarı'nda kayıtta bulunan mobese görüntülerini incelemeye aldı.

Suikastin gerçekleştiği saatlerde binadaki diğer işyerlerinin kapalı olduğu öğrenildi.

Yakınları, Önlü'nün son yaptığı açıklamalarının ardından baskı gördüğünü, saldırının Çeçen lider Kadirov taraftarları tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğini öne sürdü.

Saldırıyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı.

ÇHİ ÖNLÜ'YE YAPILAN SALDIRIYI KINADI

ÇHİ tarafından yapılan açıklama şöyle:

MEDET ÖNLÜ’YE YAPILAN MENFUR SALDIRIYI KINIYORUZ!

Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosu Medet Önlü’nün Ankara'da uğradığı silahlı bir saldırı sonucu hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.
Bu, Çeçen ulusal meselesinde bağımsızlıktan yana tavır koymuş insanlara karşı yapılan ilk saldırı değil; görünen o ki sonuncusu da olmayacak. Daha önce de Çeçenistan uyruklu altı muhalif benzer silahlı saldırılara uğramış, katilleri yakalanamamıştı. Medet Önlü’ye yapılan saldırı ile Türkiye uyruklu bağımsızlık yanlısı Çeçenlerin de hedef alındığı ortaya çıkmış oluyor.

Yalnız bu seri cinayetler sürecinde Türkiye güvenlik teşkilatlarının gösterdiği zafiyeti ise düşündürücü buluyoruz. Bundan önce işlenen cinayetlerin hala bir açıklığa kavuşturulamamış olması endişelerimizi daha da artırmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden ve ilgili birimlerinden Çeçenlere yönelik cinayetlerin önünün kesilmesi için acilen gerekli tedbirlerin alınmasını ve katillerin bir an önce yakalanarak adaletin eline teslim edilmesini talep ediyoruz.

İnsanlıktan nasibini almamış, vicdanı kararmış, gözünü kan bürümüş odaklar tarafından, kalbi vatan için atan yurtseverlere yapılan tüm saldırıları şiddetle kınıyor; Çeçenistan’ın bağımsızlığının yılmaz savunucusu şehit Medet Önlü’ye Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve Çeçen halkının tüm onurlu fertlerine sabırlar diliyoruz.

ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ
2504 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi