• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret910274
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.304923.3983
Euro24.992825.0929
Semerkew

Ankara'da silahlı saldırıda öldürülen Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosu Medet Ünlü, memleketi Kahramanmaraş'ın Göksun İlçesi'nde düzenlenen törenle toprağa verildi.

Ankara'da Çarşamba günü uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Medet Önlü cenaze namazı için Kocatepe Camii'ne getirildi. Medet Ünlü'nün tabutunun üzeri burada Çeçenistan Milli Bayrağı ile örtüldü. Cenaze namazına Ünlü'nün eşi Leyla Ünlü, oğlu Mansur, kızları Zelina ve Belina, kardeşi Ali ve ağabeyi Mustafa Ünlü'nün yanısıra BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Ak Parti Grup Başkan Vekili Nevzat Pakdil, Ak Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, eski Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, Kuzey Kafkas Kütür Dernekleri ve yapılanmalarının yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Önlü'nün naaşı Kocatepe Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından gece geç saatlerde memleketi Kahramanmaraş'ın Göksun İlçesi'ne bağlı Çardak Beldesi'nde getirildi. Gece boyu taziyelerin kabul edildiği beldede, cuma namazının ardından Medet Önlü'nün doğduğu evin bahçesinde tören yapıldı.

Törene Önlü'nün eşi Leyla, oğlu Mansur, kızları Zalina ve Belida ile yakınları, Göksun Belediye Başkanı Ramazan Hurç, Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, Çardak Belediye Başkanı Ali Kutlu, Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Kenan Kaplan, ÇHİ üyeleri, K. Maraş Kafkas Kültür Derneği temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Önlü'nün cenazesi törene katılanlar tarafından tekbirler eşliğinde mezarlığa götürüldü.  Yaklaşık iki bin kişinin katıldığı cenaze namazının ardından Medet Önlü, aile mezarlığına defnedildi.
Aile fertleri, cenazenin defninden sonra  evlerinin önünde taziyeleri kabul etti.
Burada konuşma yapan Çardak Belediye Başkanı Ali Kutlu, Önlü'nün kişiliğinden ve mücadelesinden bahsettikten sonra, kendisinin karanlık güçler tarafından şehit edildiğini ama mücadelesinin sona ermediğini söyledi.
Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Kenan Kaplan da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir Çeçenin katledildiğine işaret ederek şunları söyledi:
"Çerkes toplumu olarak büyük acılar içerisindeyiz. Çeçen mücadelesinin yılmaz savunucusu Medet Ünlü kardeşimizi kaybettik. Bu, Türkiye'de işlenen cinayetlerin son halkası. Maalesef bu güne kadar bu cinayetlerin hiçbirisinin zanlısı bulunamadı. Daha önce hayatını kaybeden kardeşlerimiz Türk vatandaşı değildi. İlk defa bir Türk vatandaşı olan Çeçen kardeşimize de namlu çevrildi. Çerkez toplumu büyük infial içerisinde. Bu tetiği çeken ve arkasında olanların bir an önce meydana çıkarılmasını bekliyoruz."

2483 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi