• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret910276
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.304923.3983
Euro24.992825.0929
Semerkew

Polis, Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti'nin Fahri Konsolosu olan Önlü'yü öldüren kişi ya da kişilerin peşine düştü.

Çeçen direnişinin simge ismi Medet Önlü'nün öldürülmesinden sonra polisin şüphelenerek gözaltına aldığı 'Ruslan Kemal' isimli şahıs yetersiz delil nedeniyle serbest bırakıldı. 
Yeniden yapılan değerlendirmede tetikçiyi giydiği yeşil tişört ele verdi. Katilin  'Dayı Murat' lakaplı Murat Aluç olduğu belirlendi. Söz konusu kişinin çeteden sabıkalı, kahvehanede vakit geçiren biri olduğu öğrenildi. Tanıklar, Aluç'un Çeçenya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Ramzan Kadirov'un adamları ile görüştüğünü de söyledi.

Deliller yetersizdi

Geçtiğimiz hafta Çeçen direnişinin simge ismi Medet Önlü Ankara'daki ofisinde ölü olarak bulundu. Polis, Çeçenistan İçkerya Cumhuriyeti'nin Fahri Konsolosu olan Önlü'yü öldüren kişi ya da kişilerin peşine düştü. Sabah'tan Abdurrahman Şimşek'in haberine göre, ilk olarak Önlü'nün ajandasında katilin isminin bulunduğu belirtildi. Söz konusu tetikçinin adının "Ruslan Kemal" olduğu iddia edildi. Fakat bu kişinin tetikçi olduğuna dair delil yoktu. Ayrıca Ruslan Kemal suikasttan bir gün sonra İstanbul'da Çeçenistan uçağı kalkmadan önce gözaltına alındı.

Tetikçi 'Dayı Murat' lakaplı Murat Aluç

Olayla ilgisi olmadığına kanaat getirildikten sonra serbest bırakıldı. İşte bu gelişmelerden sonra kamera kayıtlarındaki yeşil tişörtlü tetikçinin "Dayı Murat" lakaplı Murat Aluç olduğu belirlendi. Ekipler, katilin peşine düşerken o çoktan sırra kadem basmıştı. Aluç'un şoförlüğünü ise Ömer isimli yakınının yaptığı tespit edildi. Tanıklar, Aluç'un Çeçenya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Ramzan Kadirov'un adamları ile görüştüğünü de söyledi. Ekipler, şimdi bu iki ismin peşinde.

Kimlerin azmettirdiği araştırılıyor

Daha önceki Çeçen suikastlarında tetiği çeken kişilerden bazılarının Rus gizli servisi KGB elemanı oldukları ortaya çıkarıldı. Ancak bu kez tetiği çektiği belirtilen Murat Aluç'un Türk vatandaşı olması akıllarda soru işaretleri yarattı. Emniyet yetkilileri Aluç ve Ömer isimli şoförünün kim ya da kimler tarafından azmettirildiğini araştırıyor.

Türkiye'de öldürülen Çeçen sayısı 7 oldu

Medet Ünlü suikastı ile Türkiye'de öldürülen Çeçenler'in sayısı 7 oldu. İlk cinayet 2008'de İstanbul Başakşehir'de işlendi. Gazhi Edilsuhtanov başından iki kurşunla öldürüldü. Ardından İslam Canibekov, Ali Osayev, Berk-Haz Musaevi, Rustam Altemirol ve Zavrbek Amriev uğradıkları suikast sonucu can verdi.

Sabıkası kabarık

"Dayı Murat" lakaplı Aluç'un sakıbası bir hayli kabarık. Aluç, 2007'de 5 milyon dolar uyuşturucu rantı paylaşımı ile başlayan ve 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan "Son Nokta" operasyonunda gözaltına alındı. Tutuklandı. Bir süre önce cezaevinden çıkan Aluç işsizdi. Vaktini İstanbul Kağıthane'deki kahvehanelerde geçiriyordu...

Geçtiğimiz hafta işyerinde öldürülen Medet Önlü, özellikle Kadirov'a yönelik eleştirileri ile dikkat çekiyordu. Ünlü son olarak Boston'da meydana gelen saldırıların arkasında Kadirov'un olabileceğini söylemişti. Bombacı olarak gösterilen 2 kardeşin ise kurban olarak seçildiğini belirtmişti.2620 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi