• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam135
Toplam Ziyaret867358
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Ankara’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştiren ÇHİ Heyeti, 21 Mayıs 1864 soykırım ve sürgününün araştırılması için Meclise Araştırma Önergesi veren BDP Meclis Grubu’na teşekkür etti.

    ÇHİ sözcüleri Murat Özden ve Kenan Kaplan ile Özgür Çerkes web sitesi yazarı Murat Cenbey’den oluşan ÇHİ Heyeti 3 Haziran Pazartesi günü Ankara’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’i makamında ziyaret eden ÇHİ heyeti, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın 21 Mayıs günü Parti Grubu’nda Çerkes Soykırımı ile ilgili yaptığı konuşma ve BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel'in Çerkes Soykırımı ile ilgili olarak TBMM'ye verdiği Araştırma Önergesi için kendilerine Çerkes Halkı ve ÇHİ adına şükranlarını sundu.

    Görüşmede Türkiye’nin yaşamakta olduğu barış süreci, anayasa çalışmaları ve yaklaşmakta olan seçim süreci hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
İdris Baluken, Çerkesçe anadil eğitimi ve 24 saat yayın yapan Çerkes Televizyon ve Radyosunun devlet desteği ile yayına başlaması için BDP'nin ihtiyaç duyulan her türlü desteği sunacağına dair söz verdi.

   Baluken ayrıca, ÇHİ heyetinin de konuk olacağı BDP'nin önümüzdeki grup toplantılarından birinde Çerkesçe televizyon ve radyo talebini meclis çatısı altında dile getirerek, Çerkes Meselesini bir kez daha gündeme taşıyacaklarını da söyledi.  2585 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi