• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam134
Toplam Ziyaret867357
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Suriye Çerkesleri’nden 189 kişi daha Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi tarafından Türkiye'ye getirilerek Nizip'te kampa yerleştirildi.

Suriye'de yaşanan çatışmalarda tarafsız konumları nedeniyle çok zor durumda kalan Çerkeslerin Beyrut'tan Nizip'e uzanan yorucu yolculuğunu Anadolu Ajansı baştan sona izledi. 

Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi Genel Sekreteri Kenan Kaplan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 189 kişiden oluşan özel kafileyi tuttukları özel uçakla Türkiye'ye getirdiklerini ve uçakta yer olmadığı için Beyrut'ta 34 kişinin kaldığını belirtti. Kaplan, kalan kişilerin de birkaç gün içerisinde uçakla Türkiye'ye getirilmesi için çalıştıklarını belirterek şunları söyledi:

"Şimdi bir çalışma içerisindeyiz. Bu vatandaşlarımızı Kuzey Kafkasya'ya göndermek istiyoruz. 130 vatandaşımızın dilekçelerini aldık. Anavatanlarına dönmeleri için bunu Rus konsolosluğuna ileteceğiz. Eğer Rusya Federasyonu Rusya Anayasası'na göre yapmak zorunda olmasına rağmen kabul etmeyecek olursa, uluslararası kuruluşlara ve mahkemelere götürmeyi planlıyoruz. Bunun takipçisi olacağız."

Kaplan, Suriye'de Çerkeslerin çok zor durumda olduklarını ve kendileriyle çeşitli kanallarla bağlantı kurduktan sonra Beyrut'a buluştuklarını belirterek, "Suriye'den çıkan Çerkesler, bazen güvenlik nedeniyle ana yolları kullanmadıkları için, iki gün süren yolculukla Beyrut'a geliyorlar. Bu getirdiğimiz dördüncü kafile ile birlikte toplam 700 Çerkes Nizip'e yerleşmiş olacak. Fakat yeni yer olmadığı için maalesef çalışmayı burada durduracağız. Bu arada yeni kamp talebimiz olacak" dedi.

Kamp içinde ve dışında toplam bin 400 civarında Çerkes'in Türkiye'de barınmasını sağladıklarını hatırlatan Kaplan, gelenler için Türkiye'de kalmak isteyenlerin kalması için ya da Suriye'deki şartlar oluştuğunda geri dönmeleri amacıyla çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti. 

Beyrut Havalimanı'nda buluşan 189 Çerkes ise savaş ortamından ayrılıp Türkiye'ye gitmenin heyecanı içindeydi. Havalimanı'nda bilet işlemlerini bitirdikten sonra uçağa binen çocuklar, çok heyecanlıydı. 

Gaziantep Havalimanı'na indikten sonra otobüslerle Nizip'de bulunan konteyner kente getirilen Çerkesler, daha önce gelen yakınları tarafından heyecanla karşılandı. Otobüsten inen yakınlarını gören Çerkesler birbirlerine hasretle sarılırken, gözyaşı döktüler. Çerkes aileler, kamp yönetimi tarafından kendilerine tahsis edilen konteynerlere yerleştirildi. Çerkeslerin bulunduğu bölgenin muhtarlığını üstlenen İsmet Geberi ise "Suriye'den gelerek Türkiye toprağına geçtik. Halimiz iyi, yemeğimiz iyi. Türkiye halkına teşekkür ediyoruz. Gelenlere kalacak yerleri ayarlıyoruz. Çocuklar burada günlük olarak okula gidiyorlar, ancak gençler için iş imkanı yok. Gençlerimiz burada yatıyor. İş aramaya çalışıyoruz. Müsaade istiyoruz" diye konuştu.


4006 kez okundu

Yorumlar

yorum     12/06/2016 05:24

Hizmeti gecen kardeslermizi yürekten kutlar Allah razi olsun diyorum. Gelenlere de araciliginizla Hoageldiniz diyorum.
Misafir - Sahin Caymaz

ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi