• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam158
Toplam Ziyaret867381
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

İstanbul’da yaşayan çok sayıda Çerkes, İstanbul Çerkes Derneği’nin dün akşam Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’ndeki kültür ve eğlence programında bir araya geldi.

Çerkes kurumlarından çok sayıda temsilcinin de katıldığı ve coşkunun hiç eksik olmadığı programda Çerkesce şarkılar, gençlerin ve çocukların ayrı ayrı Çerkes halk dansları gösterisi, Çerkes Okçuluk Klübü'nün şovu, sinevizyon gösterimi, kurum temsilcilerinin konuşmaları yer aldı.

Gece yarısına kadar süren ve çok sayıda basın mensubunun da katıldığı bu programda, İstanbullu Çerkesler salonu tamamen doldurdu ve ara vermeksizin birbirinden güzel çalışmaların sunumu ile program coşkulu bir şekilde devam etti.
 
Çerkes sanatçı İshak Akbay'ın sunucuğunu yaptığı programda sırasıyla, İstanbul Çerkes Derneği yönetim kurulu başkanı Halis Din ve Çerkes Dernekleri Federasyonu başkanı Dr. Nusret Baş birer konuşma yaptı.
 
Teşekkür ederek konuşmasına başlayan İstanbul Çerkes Derneği yönetim kurulu başkanı Halis Din, 'Türkiye vatandaşı Çeçen kökenli iş adamı Medet Ünlü'nün şehit edilmesinin Çerkesleri derinden üzdüğünü, bu cinayetin arka planının aydınlatılmasını Çerkesler olarak takip edeceklerini, Çerkescenin okullarda öğretimi konusunda ailelerin bilinçli hareket etmesi gerektiğini ve bu konuda dernek olarak gelecek dönemde bilgilendirici yoğun çalışmalarda bulunacaklarını, Suriye'deki Çerkeslerin savaş ortamından çıkarılması ve Türkiye'de geçici olarak misafir edildikten sonra onların anavatana dönüşleri konusunda çalışmalara ağırlık vereceklerini' vurguladı.
Çerkes Dernekleri Federasyonu'nun (Çerkes-Fed) ve aynı zamanda Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi'nin (DÇDK) de başkanı olan Dr. Nusret Baş ise konuşmasında Dünya üzerindeki Çerkeslerin büyük çoğunluğunun şu an Türkiye'de bulunduğunu, Çerkeslere ait tüm sorunları hem Türkiye'nin hem de dünyanın meselesi haline getireceklerini, Çerkeslerin yaşadığı sıkıntıların aşılmasında hem Türkiye'ye hem de Rusya Federasyonu'na sorumluluk düştüğünü, sağlıklı diyaloglar kurarak insani temellerde Çerkeslere ait tüm meseleleri gündeme getireceklerini, Suriye'de ateşin ortasındaki Çerkesleri Türkiye'ye geçici misafir olarak getireceklerini ve onların anavatana dönebilmeleri adına çalışacaklarını, tüm uluslarca saygıyla ve sıcak ilgiyle karşılanan Çerkes kültürünün devamı konusunda yeni somut çalışmalara imza atacaklarını ifade etti.
 
Coşku ve duygu yoğunluğunun yüksek olduğu gece geleneksel Çerkes düğünü ile bitirildi.


1566 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi