• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam140
Toplam Ziyaret867363
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Yaklaşık 750 Çerkes’in ikamet ettiği Nizip Konteyner Kent’te Adigece dil öğretimi sınıfı açıldı.

Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi (DÇDK), Çerkes Dernekleri Federasyonu(Çerkes-Fed) ve Adige Dil Derneği İşbirliği ile gerçekleştirilen çalışmalar sonucu Nizip Halk Eğitim Merkezi kreditasyonu ile start alan Adigece dil öğretimi programı bugün konteyner kentte fiilen başladı.

Hafta sonu kampa giden Çerkes-Fed ve DÇDK Başkanı  Nusret Baş, Çerkes-Fed Genel Sekreteri Kenan Kaplan ile Adige Dil Derneği üyesi ve Adigece öğretmeni Meretuko Fehmi toplantı salonunda bir araya gelen kamp sakinlerine önce programın tanıtımını yaptılar.  Daha sonra derslere katılmak isteyenlerin kaydı yapıldı. Kampta bulunanlardan yaklaşık 300 kişi Adigece öğrenimi için müracaat etti. Katılımcılar bilahare yaş gruplarına göre sınıflara ayrıldılar.

Daha sonra öğretim görevini üstlenen Adigece dil öğretmeni Meretuko Fehmi hazırlanan ilk sınıfa girerek alfabeden başlamak üzere ilk dersini verdi. Derslerin tamamı Meretuko Fehmi tarafından verilecek.

Dil derslerinin başlamasının kamp sakinlerinin moral motivasyonunu yükselttiği bildiriliyor.


2888 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi