• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam135
Toplam Ziyaret867358
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

İlköğretim öğrencilerine 5’nci sınıftan itibaren "Yaşayan diller ve lehçeler" adıyla konulan seçmeli Adigece ve Abazaca dersleri için son müracaat tarihinin 21 Haziran olarak belirlenmesine ÇERKES-FED’den itiraz geldi.

ÇERKES-FED'den yapılan açıklama şöyle:

"Kamuoyumuzun Bilgisine!
Seçmeli dersler ile ilgili verilen sürenin 3-4 gün içerisinde dolacak olması kabul edilir bir durum değildir, yakın zamanda federasyon yetkililerimiz konunun muhataplarıyla görüşmeler gerçekleştirecektir. Anadil öğretiminin seçmeli ders olarak okutulabilmesi ve bu durumun velilere duyurulması adına tarafımız harekete geçmiştir, daha sağlıklı çalışma alanı ve geniş bir zaman dilimi oluşturulması adına gereğini yapmak üzere çalışmalarımız başlatılmıştır.
(Dr. Nusret Baş-Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı)"

1541 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi