• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam136
Toplam Ziyaret867359
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Çerkes Hakları İnisiyatifi Rusya Konsolosluğu önünde Çerkes soykırımını ve Soçi Olimpiyatlarını protesto etti.

“Her ayın 21’i saat 21’de Rusya Konsolosluğu Önünde” sloganıyla Rusya Konsolosluğu’na yapılan protesto yürüyüşlerinin 10’uncusu  21 Haziran Cuma gecesi Çerkes Hakları İnsiyatifi tarafından gerçekleştirildi.

Saat 20.00’de Galatasaray Lisesi önünde toplanmaya başlayan göstericiler daha sonra buradan topluca Rus Konsolosluğu önüne geçtiler. Burada “Çerkesler Soçi'ye dur diyecek”, “Soykırımın Hesabı Sorulacak”, “Soykırım yapanlar olimpiyat yapamaz”, “Çerkesya Rus toprağı olmayacak”, “Suriye Çerkesleri yalnız değildir” "Worepsov Tibze, Worepsov Tixabze"şeklinde sloganlar atan Çeresler soykırımını, Soçi Olimpiyatlarını ve faili meçhul cinayetleri protesto ettiler.

Hazırlanan basın bildirisini ÇHİ Yürütme Kurulu üyesi Erol Karayel tarafından okunmasından sonra bir süre daha sloganlar atıp tepkilerini dile getiren protestocular, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Rusya Federasyonu Konsolosluğu önünde okunan basın açıklamasının tam metni şöyle:

Saygıdeğer Kamuoyu,

Değerli Basın Mensupları,

  Çerkeslere uygulanan soykırım ve sürgünün 149’uncu yılındayız. Acılarımız ilk günkü kadar taze. Nesillerimiz yeryüzünün pek çok ülkesine dağıtılmış vaziyette ve bulundukları her yerde azınlık durumunda. Dilimiz ve kültürümüz ise uzun bir zamandan beri yok oluş girdabında can çekişiyor.

Bu tablonun müsebbibi ise Çarlık Rusyası ve sonrasındaki Rus yönetimleridir. Aradan geçen 149 yıl sonra bile hala suçlarını idrak etmiş ve telafi yolunda herhangi bir adım atmış değiller.

Belli ki kulaklarının üzerine yatarak geçiştirebileceklerini sanıyorlar.

Ama bilsinler ki yanılıyorlar.

Belki zaman bizi bir taraftan kültürümüzle birlikte hızla öğütüyor; ama bir taraftan da yeni çağın getirdiği imkânlarla donatıyor ve hızla yeni bir muhalif Çerkes hareketi yaratıyor. Yani, 140 yıl katiline tavır koymayan milyonlarımızın yerini, hızla, direnç gösteren ve her geçen gün daha bilinçlenen ve organize olan 100 binler alıyor.  

Nitekim onun için bugün buradayız ve iki elimizi zalimin yakasına uzatmış hesap sormaya hazırlanıyoruz.

                     ***

Saygıdeğer Kamuoyu,

Değerli Basın Mensupları.

Çerkeslerin büyük bir bölümü diasporada ve 150 yıldan bu yana da kendi ülkelerinde yaşamaktan mahrumlar.

Hasbelkader anayurdunda kalabilen “kılıç artıklarının” sonradan üreyen nesilleri ise toplumsal gelecekleri ile ilgili hiçbir güvenceye sahip olmadan, polis devleti baskısı altında yaşıyorlar. Rusya hükümeti anavatan Çerkeslerini, FSB baskısı, tehditler ve şiddet olayları ile sindirmekte ve bu ortamda insanlarımız etno-kültürel kimliklerine saygı ve kendi vatanlarında dominant olma taleplerini maalesef dile dahi getirememektedirler.

Hem anavatanda, hem diasporada siyasal söylemler oluşturarak bunun mücadelesini verenler ise cadı avına tabi tutularak katledilmektedir. Anavatanda her gün faili meçhul cinayetlere kurban gidenler ile Türkiye’de en son Medet Önlü’nün hedef alındığı Çeçen cinayetleri Rusya’nın takındığı insanlık dışı tavrın en önemli delilleridir. Rusya bu politikalarıyla, var olma ve özgürlük mücadelesine soyunan Çerkesleri yıldırmaya, korkutmaya ve vazgeçirmeye çalışmaktadır.

Ancak Rusya Federasyonu yöneticileri şunu iyi bilsinler ki:

Korkmayacağız!

Yılmayacağız!

Susmayacağız!

Çünkü biz artık 1 değil, 100 binleriz!

Başvurdukları her barbarca metot gücümüzü güç katacak; akıttıkları her damla kan kendilerini boğacaktır.

                      ***

Saygıdeğer Kamuoyu,

Değerli Basın Mensupları.

 Rusya 2014 yılında, Çerkeslere uygulanan soykırım’ın şahidi Soçi toprakları üzerinde Kış Olimpiyatları düzenlemek istiyor. Çerkesler olarak bunu olimpiyat ruhuna aykırı buluyor, şiddetle protesto ediyoruz.

Soykırımın sembolü olan Soçi topraklarında yapılacak olimpiyatların, 1894 yılında ortaya çıkan Uluslararası Olimpik Anlaşma’da,

 “Barış ve sükûnet içinde,  insan onurunun korunduğu bir toplumun oluşmasını teşvik etmek“,

 “Uluslararası etnik prensiplere saygılı olmanın yararını benimseyen bir yaşama tarzını yaratmaya çalışmak“ ve

 Daha iyi ve barışçı bir dünya kurmak” olarak ifade edilen olimpizmin temel amaçları ile taban tabana zıt düştüğü ortadadır.

Soykırım suçlusu Rusya’nın, işlediği günahların hesabını vermeden olimpiyat organize etmeye kalkışması yüzsüzlükten başka bir şey değildir.

Ve buradan bir kez daha ilan ediyoruz ki, Rusya’nın, işlediği soykırım suçunun hesabını vermeden yapacağı tüm aktivitelerinin karşısında olacak, uluslararası imajını yerle bir etmek için elimizden geleni yapacağız.

 KANLA YOĞRULMUŞ PARKURLAR ÜZERİNDE YAPILACAK OLİMPİYATLARA HAYIR! 

 KAHROLSUN SOYKIRIMCILAR! 

 KAHROLSUN ASİMİLASYONCULAR! 

 YAŞASIN DİLİMİZ!  

 YAŞASIN KÜLTÜRÜMÜZ! 

 YAŞASIN ÇERKES KALMA MÜCADELEMİZ! 

 ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ


1753 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi