• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam159
Toplam Ziyaret867382
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Milli mücadele döneminin en önemli kahramanlarından Ethem Bey’in, resmi tarih yazıcıları tarafından “hain” olarak sıfatlandırılmasından rahatsız olan Çerkesler, Cumhurbaşkanlığı makamına çıkarak bu haksızlığın düzeltilmesini istedi.

Çerkes Ethem'e İade-i İtibar Kampanyası çerçevesinde yapılan görüşmede Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Nusret Baş, Kayserili thamatelerden Saim Daşcı ile Kafkas Diasporası web sitesinin sahibi Oğuz Berk hazır bulundu. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen tarafından kabul edilen heyet, Ethem Bey’in isminin önüne eklenen “hain” sıfatı ile hem kendisine  büyük haksızlık yapıldığını, hem de bu yaftalama üzerinden bir etnik grubun sürekli suçlandırıldığını söyleyerek buna bir son verilmesini istediler.

Mustafa İsen ise ziyaretçileri dinledikten sonra konunun tüm detaylarını bildiğini, talepleri haklı bulduğunu, söylenenlerin tamamını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dikkatine sunacağını söyledi. İsen, incinmelerin dikkate alınarak gereğinin yapılacağına inandığını, bu konuda üzerine düşen görevi yerine getireceğini söyledi.

Heyetin ilgili makamlar nezdinde konu ile ilgili girişimlerini sürdüreceği bildiriliyor.
2050 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi