• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret902896
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

"Tavşandağı Çerkes Kültür Festivali" 30 Haziran 2013 Pazar günü yapıldı. En son 2000 yılında üçüncüsü yapılan festival 13 yıl aradan sonra tekrar hayata geçirildi.

Merzifon Kafkas Derneği’nin ev sahipliğinde Amasya’nın Merzifon İlçesi Tavşan Dağı bölgesinde 30 Haziran 2013 Pazar günü gerçekleştirilen “Tavşandağı Çerkes Kültür Festivali”ne Türkiye’nin çeşitli yerlerinden binlerce Çerkes katıldı.

Çerkes Halk Dansları gösterisi, Çerkes Okçuluk Kulübü’nün özel şovu, Çerkesce müzik ve şarkı dinletisi, geleneksel Çerkes kıyafetleri defilesi, Çerkes atlısı ve kamalı özel gösterisi, protokol üyelerinin konuşmaları, plaket töreni ve mahalli düğün şeklinde devam eden programa, Amasya v e Çorum vali yardımcıları, Amasya Üniversitesi rektörü, Merzifon Kaymakamı ve Belediye başkanı, Merzifon Garnizon Komutanı, Çerkes Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri, İstanbul Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Çerkes Hakları İnisiyatifi Sözcüleri, siyasi partilerin ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri katıldı.

Bu yılki programla, en son 2000lında üçüncüsü yapılmış olan festival 13 yıl aradan sonra tekrar hayata geçirilmiş oldu.
1700 mt. yükseklikteki Tavşan Dağı Yaylası’nda Merzifon Kafkas Derneği’nin bölgedeki tüm dinamikleri harekete geçirerek gerçekleştirdiği festival büyük bir ilgi ve coşkuyla izlendi.
Festivalde Merzifon Kafkas Derneği Başkanı Naim Yılmaz, Çerkes-Fed Genel Sekreteri Kenan Kaplan, ÇHİ Sözcüsü Murat Özden, Merzifon Kaymakamı ve Merzifon  Belediye Başkanı da birer konuşma yaptılar.
Hacı Murat Dağıstanlı yönetimindeki Yalova Çiflikköy Kafkas Derneği Folklor Ekibi, Maze Müzik Grubu, Tambi Ceylan yönetiminde gerçekleştirilen atlı spor sterisi ve İstanbul Çerkes Derneği Okçuluk Klübü’nün gösterileri ilgi ile izlendi ve büyük alkış aldı.

Öğle saatlerinde başlayan ve coşkunun hiç eksik olmadığı program akşam saatlerine kadar devam etti.
Program sonu yaptığı teşekkür konuşmasında
binlerce yıllık geçmişe sahip Çerkes kültürünü yaşatma mücadelelerini sürdüreceklerini ifade eden Tertip Komitesi Başkanı ve Merzifon Kafkas Derneği Başkan Yardımcısı Tsey Yılmaz Dönmez, bu büyük kültür buluşmasını gelecek yıllarda da düzenleyerek gelenekselleştireceklerini de sözlerine ekledi.

4303 kez okundu

Yorumlar

Tavsandagi Cerkes festivali.     05/07/2013 02:54

Simdi Festivalde olmak varmış tüh bu güzellikleri kacirmisiz,emeği gecenlere tesekkurler..
Misafir - recep guler

Tavsandagi Cerkes festivali.     05/07/2013 02:36

Simdi Festivalde olmak varmış tüh bu güzellikleri kacirmisiz,emeği gecenlere tesekkurler..
Misafir - recep guler

Tavsandagi Cerkes festivali.     05/07/2013 02:10

Simdi Festivalde olmak varmış tüh bu güzellikleri kacirmisiz,emeği gecenlere tesekkurler..
Misafir - recep guler

vorepsow adıgeher     04/07/2013 11:34

Tüm adıgeleri böyle bir güzel organizasyonda buluşturmak çok güzel ...tüm güzellikleri bir arda çoşkuyla sevinçle paylaşmak kadar güzel bir şey varmıdır..tüm katılımcılara ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım..
Misafir - erhan

ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi