• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret902911
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Beylikdüzü'nde oturan 11-14 yaş ilköğretim öğrencileri için açılan temel Adigece kursu 1. kur programı başarıyla tamamlandı.

20 Mayıs - 5 Temmuz tarihleri arasında 87 saat olarak gerçekleştirilen kursa katılan öğrenciler temel düzeyde Adigece öğrenmenin sevincini yaşadı.

Eğitimci ve işadamı Mehmet Yıldız’ın öncülüğünde organize edilen kurs Beylikdüzü’nde özel bir dersaneden kiralanan sınıfta yapıldı.

Shoqul İlhan Aydemir ve Jıletej Fatime‘nin öğretmenlik yaptığı kursa hiç Adigece bilmeyen dokuz öğrenci katıldı.

Yürüttükleri program hakkında Özgür Çerkes’e açıklamalarda bulunan Shoqul İlhan Aydemir, Adigece kursu latin alfabesi ile verdiklerini, kursu böyle öğrencilerin aşina oldukları bir alfabe üzerinden yürütmenin işlerini çok kolaylaştırdığını belirtti. Aydemir, zaten bildikleri latin alfabesi ile sesleri kısa sürede kavrayan öğrencilerin hemen öğrenmeye adapte olduklarını ve kısa sürede hatasız ve hızlı okur hale geldiklerini ifade etti. Bunun da öğrencileri motive ederek öğrenme gayretlerini artırdığını belirten Aydemir, hocalar olarak, kur sonunda öğrencilerin meramlarını anlatacak kadar Adigece öğrenmelerini görmekten mutlu olduklarını söyledi.

 Kurs Koordinatörü Mehmet Yıldız da dil öğretimi çalışmalarına önem verdiklerini, bu yönde çalışmalarının yoğunlaşarak devam edeceğini, ikinci kur derslerin ise güz döneminde yapılacağını belirtti.

Kursa katılan öğrencilerin isimleri şöyle: Ber Zeynep Bolat, Ber Ömer Bolat, Şnah Erva Barut, Şahmurza Ferit Ersoy, Tık Emirhan Özsaray, Kandur Taha Şahin, Kil Nefin Karaarslan, Anıl Şafak ve Sema Ayşe Şafak.2801 kez okundu

Yorumlar

okuma yazma     10/07/2013 12:41

çok güzel bir başlangıç emeği geçen arkadaşlarımıza gönülden teşekkürler
Misafir - faruk

ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi