• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam171
Toplam Ziyaret640940
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.93305.9567
Euro6.54256.5687
Semerkew

Demokratikleşme paketini neredeyse tamamlayan hükümetin, pakete son şeklini verirken 4 kriteri AB müzakereleri, AİHM kararları, Akil İnsanlar raporu ve kamuoyu yoklamaları olacak.

Hükümet, çözüm sürecinin ikinci aşaması için tüm hazırlıkları tamamladı, demokratikleşme paketleriyle ilgili yasal düzenlemeler hazırlandı. Son şekli Başbakan Erdoğan başkanlığında yapılan çözüm süreci toplantılarında verilen düzenlemelerin hayata geçmesi için PKK'nın sınır dışına çekilmesinin tamamlanması bekleniyor. Çekilme tamamlandıktan sonra atılacak adımlar kamuoyuna duyurulacak. Yaz ayları boyunca paket üzerinde son rötuşların yapılacağı ve Meclis'in açılması ile birlikte meclise getirileceği belirtiliyor. Hükümetin yaptığı çalışmalar şöyle:

3 ALANDA HAZIRLIK
SÖZ VERİLEN 63 MADDELİK VİZYON:
İlk düzenleme AK Parti'nin 5. Olağan Kongresi'nde ilan edilen 63 maddelik vizyonla ilgili. Bu alandaki çalışma Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'a bağlı Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı tarafından yürütülüyor. Özel okullarda Kürtçe eğitimin önünü açacak, kamuda anadilde hizmeti kolaylaştıracak, seçim mevzuatını değiştirecek, siyasi yasaklamaları bitirecek bir dizi düzenleme hazırlandı.

YENİ YARGI PAKETLERİ : İkinci düzenleme alanı Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı yeni yargı paketleri. Seçim barajının düşürülmesi, ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması, Terörle Mücadele Kanunda yapılacak değişiklikler bu paketin ana gündem maddeleri oldu.
TOPLUMSAL AÇILIMLAR :
Üçüncü alan bir kısmı Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve bir kısmı da parti yönetiminin sorumluluğunda olan bir dizi reform oluşturuyor. "Alevi Açılımı" kapsamında Cem evlerine ve Alevi dedelerine yasal statü ile kamu yardımı sağlayacak olan düzenleme öne çıkıyor. Bunun için Tekke ve Zaviyeler Kanunu'nda yapılacak değişiklikle ilgili teklif hazırlandı. "Kamu'da başörtüsünün önünün açılması" ile ilgili düzenleme kapsamında atılacak adım da yine bu düzenleme alanının içinde yer alacak.


ÖNCELİK İÇİN 4 KRİTER
Hükümet demokratikleşme adımları kapsamında hayata geçirilecek düzenlemeleri hangi sıraya göre gerçekleştireceğini 4 farklı kritere göre belirleyecek. Buna göre, Akil İnsanlar Heyeti Raporları'ndaki öneriler, AİHM'nin kararları, AB müzakereleri çerçevesinde öncelikli görünen konular ve yaz boyunca yaptırılacak kamuoyu yoklamalarında çıkan sonuçlara göre hangi adımların önce atılacağı netleşecek.

'SIZMAYA ÖNLEM'
Hükümete yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre PKK yönetimindeki değişiklikler "Öcalan süreci korumaya aldı" şeklinde yorumlandı. İstihbarat kaynaklarına göre çözüm sürecinin planlanan şekilde ilerlemesinden rahatsız olan, örgüt üzerinde etkili iki ülkenin gizli servisi HPG'ye sızma girişiminde bulundu. Bu risk Öcalan'ı, HPG'nin başına en güvendiği isim Karayılan'ı getirdi. Böylece bu özerk yapının da kontrolü Öcalan'a geçti.

______________
Mehmet Ali Berber, SABAH, 14/07/2013


1218 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi