• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret902888
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Sayın Vacit KADIOĞLU, Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi Başkanı Sayın Dr. Nusret BAŞ, Çerkes Hakları İnisiyatifi Sayın Kenan KAPLAN

Sayın Genel Başkanlar, Türkiye'deki Kafkas ve Çerkes sivil toplum kuruluşlarının lider ve üyeleri,

14 Temmuz 2013 tarihinde Maykop şehrinde (Adıgey Cumhuriyeti) yapılan, Adıgey Cumhuriyeti, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkesya, Krasnodar, Stavropol Eyaletleri Çerkes sivil toplum kuruluşlarını birleştiren, Rusya Federasyonu Çerkes Örgütleri Koordinasyon Kurulu toplantısının neticesinde, Rusya Federasyonu Çerkes kuruluşlarının verdiği görev üzerine, Rusya Çerkes sivil toplum kuruluşları ve Çerkes toplulukları adına size aşağıda açıklanmış çağrıda bulunmak istiyoruz.

Rusya'daki Çerkes sivil toplum kuruluşları, siyasal görüş ve ideolojik tercihlerine bakılmaksızın, Çerkes halkının en yüksek çıkarları doğrultusunda, Çerkes halkının temel menfaatlerini etkileyen siyasal ve toplumsal konular üzerinde çabalarını koordine etmek amacıyla Koordinasyon Kurulu'na birleştirilmiştir.

Suriye Arap Cumhuriyeti'nde bulunan Çerkes topluluğunun insani durumu, yurttaşlarımıza geniş kapsamlı yardımın sağlanması tarafımızdan mutlak öncelikli faaliyetler olarak kabul edilmektedir.

Çerkes halkının ikamet ettikleri ülkesine bağımsız olarak, böyle karmaşık bir insani sorununun çözülmesi için çabalarımızın koordine etme hedefine yönelik dünyadaki tüm Çerkes kuruluşlarının gayretlerini birleştirmek bizim görevimizdir.

Bu bağlamda, biz, Adıgey Cumhuriyeti, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkesya, Krasnodar Eyaleti, Stavropol Bölgesi, Moskova ve St. Petersburg'daki Rusya Çerkes sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sizi, Türkiye'deki Kafkas ve Çerkes sivil toplum kuruluşlarının lider ve üyeleri, siyasi ve ideolojik farklılıklarını bir yana koyarak, çabalarını birleştirerek, 2013 Ekim ayında İstanbul'da Rusya, Türkiye, Ürdün, İsrail, ABD, Suriye, Almanya ve Avustralya'daki istisnasız bütün Çerkes sivil toplum kuruluşlarının konferansını düzenlemeye çağırıyoruz.

Çerkes halkının en yüksek menfaatleri doğrultusunda, Suriye'deki insani felaketin karşısında çabalarımızı birleştirmek bizim en tabii görevimizdir.

Kısa bir süre içinde açıkça, alenen ve net bir şekilde bize, Rusya Federasyonu Çerkes sivil toplum kuruluşlarına, çağrımızın esası hakkında somut bir cevap vermenizi rica ediyoruz.

Adigey Cumhuriyeti
TK "Adığe Xase -Çerkes Parlamentosu" Thamatesi
Adam Bogus

_______________________

http://www.hekupsa.com2238 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi