• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret902920
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Soçi Olimpiyatları vesilesiyle Çerkes Soykırımını kamuoyuna duyurmak ve protesto etmek amacıyla düzenlenen “Her ayın 21’i, saat 21’de, Rusya Konsolosluğu Önünde” sloganıyla yapılan gösterilerin 11’incisi 21 Temmuz Pazar akşamı gerçekleştirildi.

Soçi Olimpiyatları vesilesiyle Çerkes Soykırımını kamuoyuna duyurmak ve protesto etmek amacıyla düzenlenen “Her ayın 21’i, saat 21’de, Rusya Konsolosluğu Önünde” sloganıyla yapılan gösterilerin 11’incisi 21 Temmuz Pazar akşamı gerçekleştirildi.

Saat 19.00’da Galatasaray Lisesi önünde toplanmaya başlayan göstericiler burada pankartlarını açarak kalabalıklara demonstrasyon yaptı. Ramazan olması hasebiyle akşam ezanıyla birlikte sokakta yer sofrası kuran Çerkes göstericiler iftarlarını topluca açarken, yoldan geçenlere de ikramda bulundular. Yemekten sonra Adigece, Abazaca, Arapça ve Türkçe sofra duaları yapıldı.

İftar sonrası topluca Odakule önüne gidilerek burada kortej oluşturuldu; ardından açılan bayrak ve pankartlarla Rus Konsolosluğu’na doğru yürüyüşe geçildi. “Soykırım yapanlar olimpiyat yapamaz”, “Soykırımın Hesabı Sorulacak”, “Çerkesler Soçi'ye dur diyecek”, “Çerkesya Rus toprağı olmayacak”, "Worepsov Tibze, Worepsov Tixabze" şeklinde sloganlar atan Çerkes göstericiler soykırımı ve Soçi Olimpiyatları’nı protesto etti.

Hazırlanan basın bildirisini ÇHİ sözcülerinden Kenan Kaplan okudu. Bir süre daha sloganlarına devam ederek tepkilerini dile getiren protestocular olaysız bir şekilde dağıldı.

Rusya Federasyonu Konsolosluğu önünde okunan basın açıklamasının tam metni şöyle:


Saygıdeğer Halkımız

Değerli basın mensupları!

Çerkesler, dünya üzerinde yaşayan en eski halklardan biridir.

Ve yine Çerkesler, maalesef ki dünya üzerinde bilinen soykırımların en büyüklerinden birine uğramış bir halktır.

Çarlık Rusyası’nın adeta kanla, mazlumların gözyaşlarıyla beslediği günahkar ordularıyla, topraklarına göz koyduğu, bir devleti, bir ordusu bile olmayan Çerkes halkına karşı uyguladığı soykırım, insanlık tarihinin en utanç verici sayfalarındandır.

Ancak, Çarlık Rusyası’nın bugünkü mirasçıları, benzer suçlardan sabıkalı dünya devletleri ile birlikte oluşturdukları hegomonyacı dünya düzeninde, sanki tarihte hiç böyle bir şey olmamış gibi davranabilmekte, susarak, görmezden gelerek, yok sayarak işlediği bu tarihsel suçun üzerini örtebileceğini sanmaktadır.

Örtemezler!

Yaşanan dijital devrim sayesinde eski yeni bütün olayların kayıtlarının daha da berraklaşıp ortaya döküldüğü böyle bir zamanda, yakın geçmişte yaşanan böyle bir zulmün üzerini örtemezler!

Örtemezler!

Çünkü hala yaralarımız kabuk bağlamış değil, çünkü hala yaralarımız için için kanıyor.

Örtemezler!

Çünkü biz çok iyi biliyoruz ki, Çerkeslerin anavatanda ve diasporada yaşadıkları ve hala yaşamakta oldukları tüm olumsuzlukların nedeni, uğramış oldukları bu soykırım ve sürgündür.

Ve biz bu tarihi suçun hesabı soruluncaya kadar mücrimlerin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Saygıdeğer Halkımız,

Değerli basın mensupları!

Bugün Kremlin’in yeni çarlarının önünde tek bir seçenek var: İşledikleri soykırım ve sürgün suçunu kabul etmek, Çerkes halkından özür dilemek ve bu suçun bütün olumsuz sonuçlarını ortadan kaldırmak için adım atmaktır.

Kremlin bu sorumluluğunu üstlenmediği sürece eylemlerimizi artırarak sürdürecek, dünyanın hiçbir yerinde kendilerine huzur vermeyeceğiz.

İşte bunun için 2014 yılında SOÇİ’de yapılacak Kış Olimpiyatları’nı protesto ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz. Çünkü, Olimpiyatlar’ın yapılacağı Soçi şehri, Çerkeslerin ebedi başkenti olmanın yanı sıra, Çerkeslerin uğradığı soykırım ve katliamın da şahididir de.

Onun içindir ki insan haklarına saygılı ve duyarlı tüm çevreleri bu olimpiyatları boykot ve protesto etmeye çağırıyoruz.

Bu vesileyle bir kez daha ilan ediyoruz ki, adalet tecelli edinceye kadar mücadelemize devam edecek, işlenen insanlık suçlarını her an, her yerde, her fırsatta suçluların yüzüne vurmaya devam edeceğiz.

SOÇİ’DE OLİMPİYATLARA HAYIR! 

YAŞASIN HALKIMIZ! 

YAŞASIN KÜLTÜRÜMÜZ!

YAŞASIN ÇERKES KALMA MÜCADELEMİZ!

 

                                                       ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ

2130 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi