• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret902897
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi’nin misafiri olarak Samsun’un Terme İlçesi Ortasöğütlü Köyü ile Terme ve Ünye merkezde ikamet eden Suriye Çerkesleri düzenlenen İftar yemeğinde buluştu.


Kendisi de  aynı köyden olan DÇDK Yürütme Kurulu Üyesi İsmail Aydın tarafından Ortasöğütlü Köyü’nde organize edilen iftar programına 79 Suriyeli, 100 kadar da Türkiyeli Çerkes iştirak etti. İsmail Aydın’ın yaptığı xuaxo ile başlayan iftar programında  Suriye’de komşu olan fakat  Türkiye’de birbirinin yerini bilmeyen ailelerin karşılaşması da hoş bir sürpriz oldu.

Suriyeli misafirler de yaptıkları konuşmalarla kendilerine yardımcı olan Türkiye Çerkeslerine teşekkür ederek, “Allah hepinizden razı olsun. Hüsn-ü muamele gördük. Savaşın ardından kendimizi cennete düşmüş gibi hissediyoruz” dediler.4133 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi