• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret902896
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Hükümetin üzerinde çalıştığı yeni demokratikleşme paketinin ilk ayrıntıları ortaya çıkıyor.

Ankara kulislerine göre, pakette hem Alevi açılımı, hem de ana dil açılımı yer alacak. Ayrıca seçim kanununda da değişiklik yapılması, bu çerçevede siyasi partilere hazine yardımının kolaylaştırılması üzerinde duruluyor.

İşte Ak Parti kulislerinden sızan, pakete ilişkin ilk ayrıntılar;
 
SEÇİM KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK

* Seçim barajının yüzde 10'dan yüzde 7'ye düşürülmesi üzerinde duruluyor. Ancak bu konuda hükümette uzlaşma sağlanmış değil.
* Pakette, siyasi partilerin hazine yardımı almaları kolaylaştırılacak. Bu çerçevede, seçimlerde yüzde 7 oy almak olan hazine yardımı sınırının yüzde 5 ya da 3'e indirilmesi üzerinde duruluyor.
* Milletvekili seçimlerinde "daraltılmış bölge seçim sistemine" geçilmesinin pakette yer alması bekleniyor.
 
ALEVİ AÇILIMI

* Cemevlerinin vakıf haline getirilmesi üzerinde durmuyor. Bu çerçevede cemevlerine arsa tahsisinin önü açılmış olacak.
* Cemevlerine "inanç merkezi" statüsü verilerek su, elektrik ücretlerinde destek sağlanması üzerinde duruluyor.
* Alevi dedelerine maaş bağlanması da gündemde.
 
ANA DİL AÇILIMI

* Kamuda ana dilde hizmet verilmesinin önünü açacak yasal düzenleme üzerinde duruluyor.
* Yerleşim yerlerinin isimlerinin Türkçe olmasını gerektiren mevzuatta değişiklik yaparak, değişik dillerde yerleşim yeri isimlerinin önü açılacak.
 
DEMOKRASİ AÇILIMI

* Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununda değişiklik planlanıyor. Bu çerçevede Valilere verilen toplantı erteleme süresinin sınırlandırılması öngörülüyor.
* Türk Ceza Kanunu'nda değişiklik yapılarak, terör örgütlerinin yönetim kademesinde yer almayanların "terör örgütü üyesi" suçuyla cezalandırılmamasının önü açılacak.
 
BAŞÖRTÜSÜ SERBESTİSİ
 
* Yeni pakette başörtüsünün kamuda serbest hale getirilmesinin de önü açılacak. Bu çerçevede kamu çalışanlarının kıyafetlerini düzenleyen kanun ve yönetmelikler elden geçirilecek.1688 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi