• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam97
Toplam Ziyaret869387
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Çerkesler, bir kez daha Çerkes soykırımı ve Soçi Olimpiyatlarını protesto etti.


“Her ayın 21’i, saat 21’de, Rusya Konsolosluğu Önünde”
sloganıyla gerçekleştirilen protesto yürüyüşlerinin 12’incisi, 21 Ağustos Çarşamba gecesi yapıldı.

Saat 20.00’de Galatasaray Lisesi önünde toplanmaya başlayan Çerkesler burada pankartlar açarak gösteri yaptıktan sonra Odakule önüne geçerek burada yürüyüş kolu oluşturdular.

“Çerkesler Soçi'ye dur diyecek”, “Soykırımın Hesabı Sorulacak”, “Soykırım yapanlar olimpiyat yapamaz”, “Çerkesya Rus toprağı olmayacak”, “Suriye Çerkesleri yalnız değildir” "Worepsov Tibze, Worepsov Tixabze" şeklinde sloganlar atan Çerkesler, Rus konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçti.  Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı Konsolosluk binası önünde bir süre daha sloganlarına devam eden Çerkesler soykırımı ve Soçi Olimpiyatlarını protesto ettiler.

Bilahare hazırlanan basın bildirisi okundu.

ÇHİ sözcülerinden Kenan Kaplan tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Saygıdeğer Kamuoyu,

Değerli basın mensupları!

 Rusların topraklarımızı hedef alan ve yüzyıllar boyu süren saldırıları sonucu 19. yüzyılın ikinci yarısında maalesef ki yenildik.

 Ülkemiz, Çarın, gözünü kan bürümüş çapulcuları tarafından işgal edilirken, sağ kalanlarımız da topraklarından sürüldü. Bugün dünyanın dört bir yanında ortaya çıkan nesillerimiz işte bu işgal ve sürgünün bir sonucudur. Halkımıza yapılan bu eşi görülmemiş zulmün bugün uluslararası hukuktaki adı “soykırım” ve “insanlığa karşı işlenmiş suç”tur.

…Ve aradan geçen 150 yıla rağmen olumsuz sonuçları hala sürüyor; telafisi için ise atılan hiçbir adım yok. Halkımız hem anayurdunda, hem diasporada itildiği bu yok oluş girdabında can çekişmeye devam ediyor.

Bütün bunlar olurken, Kremlin’in yeni çarları, silah zoruyla, katliamlarla gasp ettikleri bu topraklarda şimdi bir de kış olimpiyatları düzenlemek istiyorlar.

Bunu kesinlikle reddediyor, esefle kınıyoruz.

Bu, atalarımıza ve tarihimize yapılacak en büyük saygısızlıktır.

İşte bu tepkimizi görünür kılmak için de 1 yıldan bu yana, her ayın 21’inde, saat 21’00’de Rus temsilciliğinin önüne geliyor; pankartlarımızla, sloganlarımızla, açıklamalarımızla soykırımcıları ve onları hoş gören, tolerans gösteren zihniyetleri protesto ediyoruz.

Başlangıçta “üç ayda heveslerini alır dağılırlar” kehanetinde bulunan Rus temsilciler, şimdi ise yaptıkları hesabın yanlışlığını görerek endişeediyorlar. Onun içindir ki haber üstüne haber gönderip eylemlerimize “artık bir son vermemizi” istiyorlar.

Onun içindir ki tetikçilerini ikametgahlarımıza musallat edip aktivistlerimize gözdağı vermeye çalışıyorlar.

Çünkü onlar da görüyorlar her ayın 21’inde çakan kıvılcımların uygun bir rüzgarla nasıl önü alınamaz bir yangına dönüşebileceğini...

Ama maalesef onlara kötü bir haberimiz var: Evet eylemlerimiz ulusal haklarımız teslim edilinceye kadar kesintisiz devam edecektir.

Ve bu eylemleri erişebildiğimiz bütün alanlara yayacak, soykırımcıların yüreğine düşen bu korku ateşini bir yangına çevireceğiz.

Ta ki ulusal ve kültürel varlığımız anayurdumuzda garanti altına alınıncaya kadar…

 İŞGAL ve SOYKIRIMA HAYIR!

ASİMİLASYONA HAYIR!

SOÇİ’DE OLİMPİYATLARA HAYIR!

YAŞASIN ÇERKES HALKININ VAR OLMA MÜCADELESİ!
 
YAŞASIN DİLİMİZ,YAŞASIN KÜLTÜRÜMÜZ, YAŞASIN ÇERKES KALMA MÜCADELEMİZ!

ÇERKES HAKLARI İNSİYATİFİ

2161 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi