• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam129
Toplam Ziyaret867352
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Rusya Federasyonu Çerkes Örgütleri Koordinasyon Kurulu, Suriyeli Çerkesler için uluslararası toplantı yapılması isteğinden DÇB ve KAFFED'in baskıları sonucu vazgeçti. Fakat İstanbul'daki bir kısım Çerkes örgütleri bu görevi üstlenme kararı aldı.

Hiç gündemde yoktu…

16 Ağustos 2013 tarihinde www.hekupsa.com’da  Adigey Adige Xase Başkanı Bogus Adam imzasıyla, Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Vacit Kadıoğlu, Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi Başkanı Nusret Baş, Çerkes Hakları İnisiyatifi Sözcüsü Kenan Kaplan’a hitap eden Türkçe kaleme alınmış bir çağrı metni yayınlandı (EK-1).

Çağrıda, 14 Temmuz 2013 tarihinde Rusya Federasyonu Çerkes Örgütleri Koordinasyon Kurulu’nun Maykop’da toplandığı belirtilerek, Suriye Arap Cumhuriyeti'ndeki Çerkes topluluğunun içinde bulunduğu insani duruma dikkat çekiliyor ve dünyadaki tüm Çerkes kuruluşlarının gayretlerini birleştirmesi talep ediliyordu. Türkiye'deki Kafkas ve Çerkes sivil toplum kuruluşlarının lider ve üyelerinden, siyasi ve ideolojik farklılıklarını bir yana koymaları, çabalarını birleştirmeleri, 2013 Ekim ayında İstanbul'da Rusya, Türkiye, Ürdün, İsrail, ABD, Suriye, Almanya ve Avustralya'daki istisnasız bütün Çerkes sivil toplum kuruluşlarının katılacağı bir konferans düzenlenmesini istiyor; kısa süre içinde de kendilerine net bir cevap verilmesini beklediklerini belirtiyorlardı.

Haber üzerine İstanbul merkezli iki yapılanma Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi ve Çerkes Hakları İnisiyatifi olayın aciliyetini dikkate alarak 17 Temmuz 2013 tarihinde kendi aralarında bir ön toplantı gerçekleştirip, önerilen görevi üstlenme konusunda mutabık kaldılar. Toplantıda ayrıca, resmi davet yazıları kendilerine ulaştıktan sonra KAFFED’e bir mektup yazılarak “Eğer çağrıya cevapları olumlu olacak ise anavatan xaselerine birlikte cevap verilmesinin yerinde olacağı, bu konuda kendilerine öneride bulunulması” da karara bağlandı.

18 Temmuz 2013 tarihinde, çağrının, örgüt temsilcisi isimlere hitap eden resmi versiyonları da adreslere ulaştı (EK-2).

Bir gün sonra da (19 Temmuz 2013) bahsi geçen “birlikte cevap verelim” içerikli mektup KAFFED’e gönderildi (EK-3).

***

KAFFED’den uzun süre ses çıkmadı.

En nihayet 10. gün DÇDK Başkanı Nusret Baş KAFFED Başkanı Vacid Kadıoğlu’nu telefonla arayarak konuyu değerlendirip değerlendirmediklerini, cevaplarının ne olduğunu sormak durumunda kaldı. KAFFED’in cevabı özetle ”hayır”dı. (Kadıoğlu’nun gösterdiği öfke ve tepkiyi burada aktarmamız aslında kurumlar arası diyalogda olmaması gerekenlere güzel bir örnek olurdu. Ancak KAFFED için yapısallık kazanmış bu tavır yeni olmadığı gibi, söylenenler de buraya aktarılamayacak kadar düzeysiz olduğu için şimdilik bunları es geçiyoruz.)

Bunun üzerine DÇDK, ÇHİ ve onlara sonradan katılan Çerkes-Fed ayrı ayrı kaleme aldıkları mektuplarla, KAFFED katılmasa da İstanbul’da böyle bir organizasyonu yapmaya talip olduklarını 2 Ağustos tarihinde anavatan xaselerinin oluşturduğu Komite’ye bildirdiler. (EK-4)

Asıl ilginç olaylar ise bu aşamadan sonra yaşandı.

***

Mektupların gönderildiği gün, Adıgey’deki bir dostumuz, Adıgey Adıge Xase Başkanı Bogus Adam ve Karaçay Çerkes Adige Xase Başkanı Çerkes Muhammed’in 3 Ağustos Cumartesi günü İstanbul’a geleceklerini bildirdi.

Başka da bir haber gelmeyince Cuma günü gecesi, programlarını öğrenmek üzere Çerkes Muhammed’e telefonla ulaşıldı. Beklenen vazifeleri yerine getirebilmek amacıyla Çerkes Muhammed’e yöneltilen, bir planları olup olmadığı, konferansı görüşmek üzere mi geldikleri, hava şirketinin adının ne olduğu, uçuş saati, iniş saati, ineceği havaalanı, konaklama bilgileri, kendilerini kimsenin karşılayıp karşılamayacağına dair soruların tamamına Muhammed’den garip bir şekilde “bilmiyorum” cevabı alındı.

Anlaşılan bu gelişlerinde, yapılması düşünülen konferansın İstanbul ayağındaki muhataplarını içeren bir planları yoktu. Yine de, “O zaman gelince haberleşir, görüşürüz” denilerek  telefon kapatıldı.

***

Misafirler Cumartesi günü İstanbul’a indiler. Yanlarındaki üçüncü kişi ortak arkadaşımız olan Adıgeyli dostumuzdu. Bu dostumuz aracılığıyla Bogus ve Çerkes’den Pazar günü saat 19.00’da İstanbul Çerkes Derneği’nde buluşup, görüşmek üzere randevu aldık.

Ancak pazar günü İstanbul Çerkes Derneği’ne sadece Adigeyli dostumuz geldi. Kendisinden Bogus ile Çerkes’in Anadolu yakasındaki DSİ tesislerinde Cihan Candemir, Vacit Kadıoğlu ve Ümit Duman tarafından misafir edildiklerini öğrendik.

Böylece işin rengi ortaya çıkmış oldu.

Ümit Duman aracılığıyla “Konferansı konuşmak ve nasıl yapılacağını kararlaştırmak” üzere İstanbul’a davet edilen Bogus ve Çerkes iğrenç bir kumpasın içine düşmüşlerdi. Kendilerinden, baskılar ve Rusya’daki FSB kontrolündeki işbirlikçi Çerkes kurumlarının ismi üzerinden yapılan tehditlerle “İstanbul’da konferans” taleplerini geri çekmeleri isteniyordu. Söylenenler, “DÇB varken R.F. Xaseleri Koordinasyon Kurulu da ne oluyordu”, “Çerkesleri birbirine kırdırmak mı istiyorlardı”, “Bunun bedeli ağır olurdu” v.s. 

Adıgeyli dostumuz bu seviyesizliği görünce sinirlenerek ayağa kalkmış, Bogus ve Çerkes’i “yenilip yutulmayacak sözlerle” uyardıktan sonra restoranı terk etmiş, erken saatte İstanbul Çerkes Derneği’ne gelmişti.

Birlikte bekledik. Saat 19.00’a yaklaşınca telefon edildi ve Bogus ve Çerkes’in randevu yerine gelemeyecekleri öğrenildi.

Bunun üzerine Adigeyli dostumuz ve 2 arkadaşımız geç de olsa görüşmek üzere onların bulunduğu mekana gittiler. Gördüler ki misafirlerin ağzını bıçak açmıyor. İkisi de korkmuş ve perişan haldeler. Kara kara düşünmekten başka bir şey söylemiyorlar. Neler anlatıldığına dair sorulara cevap vermekten dahi çekiniyorlar. Görünen o ki “DÇB muhibbi Trio”nun DÇDK ve ÇHİ’ye attığı iftiralar ve kendilerine yönelik tehditler sonuç vermişti. Yaptıkları konferans teklifinden bin pişman bir halleri vardı.

Onlar konuşmasalar da gerçekler kendilerine anlatılarak hür(!) iradeleriyle başbaşa bırakıldılar.

Misafirler ertesi gün (5 Ağustos 2013) ülkelerine döndüler ve biz de verecekleri resmi cevabı beklemeye başladık.

***

9 Ağustos’da DÇDK, ÇHİ ve ÇERKES-FED’e bu sefer Krasnodar Adiğe Xase antetli kağıda yazılmış bir mesaj geldi (EK-5). Soht Asker imzasını taşıyan mektupta İstanbul konferansının Ekim ayının ikinci yarısında düzenlenmesinin uygun olduğu, hazırlıkların buna göre yapılmasının münasip olacağı belirtiliyordu.

İlginç olan şu ki, ilk teklif Adıgey Adıge Xase Başkanı Bogus Adam imzasıyla gelirken, şimdiki Krasnodar Adige Xase Başkanı Soht Asker imzasıyla geliyordu. Bunu “Koordinasyon Kurulu’nda çatlak var” olarak yorumladık. “Korkanlar çekilmiş” dedik kendi kendimize.

Ancak biz kararlılığımızı koruyorduk. İstemeyen katılmazdı. Biz, anavatan ve diasporadaki işbirlikçi olmayan kurumlarla pekala bu konferansı yapabilirdik.

***

Ancak 10 Ağustos 2013 günü Soht Asker imzalı ikinci bir mektup daha geldi (EK-7). Ne olduysa bir gün içinde onlar da geri vitese takmış, konferans taleplerinden vazgeçmişlerdi. Gerekçeleri de oldukça manidardı:

“Rusya Çerkes Örgütleri Koordinasyon Konseyi’nin talep ettiği İstanbul’da dünya Çerkes sivil toplum örgütleri konferansı düzenleme şartı olarak, dünyadaki bütün Çerkes sivil toplum örgütlerinin güçlerinin, siyasî ve ideolojik konumlardan bağımsız olarak birleşmeleri şartına” bağlandığına dikkat çekiliyor; Kaffed’in tavrına gönderme yapılarak, “Türkiye’deki Çerkes sivil toplum örgütlerinin, konferans düzenleme konusunda etkileşim ve işbirliğini reddetmeleri sebebiyle, konferansı düzenlemenin temel şartı ortadan kalkmıştır” denilip, “Bütün dünya Çerkeslerinin onayı ve karşılıklı anlayışı ile Dünya Çerkes Birliği’nin katılımı olmadan bu konferansın düzenlenmesinin anlamsız olduğu”  belirtiliyordu.

İşbirlikçilerin tehditleri sonuç vermiş, korku dağları sarmıştı.

Yapacak bir şey yoktu.

Kaffed zafer (!) yürüyüşü yapabilirdi.

***

Bu son gelişmenin ardından toplanan Çerkes-Fed, ÇHİ ve DÇDK yöneticileri süreci değerlendikten sonra, ilk kararlarından dönmeme ve Kasım ayında İstanbul’da uluslararası katılımlı büyük bir “Çerkes Sorunları Konferansı” düzenlenmesi hususunda mutabık kaldılar ve çalışmalarına başladılar.

Konferansla ilgili duyuruların bilahare yapılacağı bildiriliyor.

Yorum/Haber: Özgür Çerkes

_____________________ 

EK-1

Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Sayın Vacit KADIOĞLU,
Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi Başkanı Sayın Dr. Nusret BAŞ,
Çerkes Hakları İnisiyatifi Sayın Kenan KAPLAN

    Sayın Genel Başkanlar, Türkiye'deki Kafkas ve Çerkes sivil toplum kuruluşlarının lider ve üyeleri,

    14 Temmuz 2013 tarihinde Maykop şehrinde (Adıgey Cumhuriyeti) yapılan, Adıgey Cumhuriyeti, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkesya, Krasnodar, Stavropol Eyaletleri Çerkes sivil toplum kuruluşlarını birleştiren, Rusya Federasyonu Çerkes Örgütleri Koordinasyon Kurulu toplantısının neticesinde, Rusya Federasyonu Çerkes kuruluşlarının verdiği görev üzerine, Rusya Çerkes sivil toplum kuruluşları ve Çerkes toplulukları adına size aşağıda açıklanmış çağrıda bulunmak istiyoruz.

   Rusya'daki Çerkes sivil toplum kuruluşları, siyasal görüş ve ideolojik tercihlerine bakılmaksızın, Çerkes halkının en yüksek çıkarları doğrultusunda, Çerkes halkının temel menfaatlerini etkileyen siyasal ve toplumsal konular üzerinde çabalarını koordine etmek amacıyla Koordinasyon Kurulu'na birleştirilmiştir.

   Suriye Arap Cumhuriyeti'nde bulunan Çerkes topluluğunun insani durumu, yurttaşlarımıza geniş kapsamlı yardımın sağlanması tarafımızdan mutlak öncelikli faaliyetler olarak kabul edilmektedir.

   Çerkes halkının ikamet ettikleri ülkesine bağımsız olarak, böyle karmaşık bir insani sorununun çözülmesi için çabalarımızın koordine etme hedefine yönelik dünyadaki tüm Çerkes kuruluşlarının gayretlerini birleştirmek bizim görevimizdir.

    Bu bağlamda, biz, Adıgey Cumhuriyeti, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkesya, Krasnodar Eyaleti, Stavropol Bölgesi, Moskova ve St. Petersburg'daki Rusya Çerkes sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sizi, Türkiye'deki Kafkas ve Çerkes sivil toplum kuruluşlarının lider ve üyeleri, siyasi ve ideolojik farklılıklarını bir yana koyarak, çabalarını birleştirerek, 2013 Ekim ayında İstanbul'da Rusya, Türkiye, Ürdün, İsrail, ABD, Suriye, Almanya ve Avustralya'daki istisnasız bütün Çerkes sivil toplum kuruluşlarının konferansını düzenlemeye çağırıyoruz.

    Çerkes halkının en yüksek menfaatleri doğrultusunda, Suriye'deki insani felaketin karşısında çabalarımızı birleştirmek bizim en tabii görevimizdir.

    Kısa bir süre içinde açıkça, alenen ve net bir şekilde bize, Rusya Federasyonu Çerkes sivil toplum kuruluşlarına, çağrımızın esası hakkında somut bir cevap vermenizi rica ediyoruz.

    Adigey Cumhuriyeti
    TK "Adığe Xase -Çerkes Parlamentosu" Thamatesi
    Adam Bogus

Kaynak: www.hekupsa.com
http://hekupsa.com/cherkesiya/golos-cherkesii/1034-rusya-federasyonu-erkes-sivil-toplum-kurulu-larinin-a-risiEK-2
EK-3


DÇDK'nın MEKTUBUNUN TERCÜMESİ:

Sayın Boguse Adam

Adigey Adige Xase Thamatesi

 14 Temmuz 2013 tarihinde yapılan “Rusya Federasyonu Çerkes Örgütleri Koordinasyon Kurulu Toplantısı” sonrası, Kurul üyesi topluluklar adına Adıgey Adige Xase Başkanı Boguse Adam imzasıyla yapılan ve Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi’ni de muhatap alan çağrıda, Suriye Arap Cumhuriyeti'nde bulunan Çerkes topluluğunun insani durumuna dikkat çekilerek, soydaşlarımıza etkili bir yardımın sağlanması amacıyla,

1. Ekim ayında İstanbul’da bir konferans düzenlenmesi,

2. Anavatan ve diasporadaki sivil toplum kuruluşlarının da bu konferansa katılımının temin edilmesi talep edilmektedir.

Çağrı tarafımıza ulaşır ulaşmaz, Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi Yönetim Kurulu toplantısında değerlendirilmiş, böyle bir konferansın gerekliliği ve yararlı olacağı hususunda mutabakata varılmıştır.

Vakit kaybetmemek için İstanbul merkezli faaliyet gösteren Çerkes Hakları İnisiyatifi (ÇHİ) ve Çerkes Dernekleri Federasyonu ile görüşülmüş, onların da konuya olumlu baktıkları memnuniyetle görülmüştür.

Çağrının diğer muhatabı Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED)’na yazılı olarak yaptığımız “konferansı birlikte düzenleyelim” önerisine ise maalesef olumsuz cevap almış bulunmaktayız. KAF-FED Başkanı, kendisiyle yaptığımız telefon görüşmesinde, DÇB ile birlikte çalıştıklarını, önerilen organizasyonda yer almayacaklarını ifade etmiştir.

Gelinen bu noktada, Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi olarak, Çerkes Dernekleri Federasyonu (Çerkes Fed) ve Çerkes Hakları İnisiyatifi ile birlikte İstanbul’da yapılacak Suriye Çerkesleri içerikli bir toplantının organizasyonunu üstlenmeye hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

İlk adım olarak, konferansın realizasyonuna dair ön çalışmalarda bulunmak üzere bugün itibarıyla İstanbul’da bir sekreterya oluşturulmuş bulunmaktadır.

Konferansı öneren taraf olarak öngördüğünüz çerçeveyi ve somut önerilerinizi tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

Saygılarımla.

 

Dr. Nusret Baş

Dünya Çerkesleri Dayanışma

Komitesi Başkanı
ÇHİ'nin MEKTUBUNUN TERCÜMESİ:

Sayın Boguse Adam

Adigey Adige Xase Thamatesi

 Adıgey Adige Xase Başkanı Boguse Adam imzasıyla üç yapılanmaya yapılan ve Çerkes Hakları İnisiyatifi (ÇHİ)’ni de muhatap alan Suriye Arap Cumhuriyeti'nde bulunan Çerkesler için konferans düzenlenmesi çağrısı Yürütme Kurulumuz’ca değerlendirilmiş ve olumlu bulunmuştur.

Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi (DÇDK) ve Çerkes Dernekleri Federasyonu (Çerkes Fed) ile yapılan toplantıda, onların da konuya olumlu baktıkları memnuniyetle görülmüştür.

Bu noktada, Çerkes Hakları İnisiyatifi (ÇHİ) olarak, Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi ve Çerkes Dernekleri Federasyonu ile birlikte İstanbul’da yapılacak Suriye Çerkesleri içerikli bir toplantının organizasyonunu üstlenmeye hazır olduğumuzu beyan ederiz.

Yazışmaların pratikliği açısından İstanbul’da oluşturulan sekreteryayı ÇHİ’ni de temsile yetkili kılıyoruz.

Hayırlı olmasını dileriz.

Saygılarımla.

 

Kenan Kaplan

Çerkes Hakları İnisiyatifi Sözcüsü

ÇERKES-FED'in CEVABININ TERCÜMESİ:

Sayın Boguse Adam

Adigey Adige Xase Thamatesi

 Suriye Arap Cumhuriyeti'nde bulunan Çerkesler için Türkiye Diasporası kurumlarına yaptığınız konferans düzenleme çağrınızı memnuniyetle okuduk. DÇDK’nın talebi doğrultusunda Yönetim Kurulumuzca yapılan toplantıda böyle bir konferansta yer olunması uygun bulunmuştur.

Çerkes Hakları İnisiyatifi (ÇHİ) ve Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi ile birlikte İstanbul’da yapılacak Suriye Çerkesleri içerikli bir toplantının organizasyonunda görev üstlenilmesine karar verilmiştir.

İstanbul’da oluşturulan Konferans Sekreteryası’nın Çerkes Dernekleri Federasyonu (Çerkes-Fed)’i de temsil edeceğini bilgilerinize arz ederim.

Saygılarımla.

Dr. Nusret Baş

Çerkes Dernekleri

Federasyonu Başkanı

SOHT ASKERİN OLUMLU CEVABININ TERCÜMESİ:

9 Ağustos 2013

Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi Başkanı ve

Çerkes Dernekleri Federasyonu (Çerkes-Fed) Başkanı  Doktor Nusret Baş’a,

Çerkes Hakları İnisiyatifi Sekreteri Kenan Kaplan’a

 Türkiye’deki Kafkas ve Çerkes Örgütlerinin Saygıdeğer Yöneticileri,

 Rusya Federasyonu Çerkes Örgütleri Koordinasyon Komitesi’nin çağrısına uygun olarak, sizlerden, diğer ülkelerdeki Çerkes örgütleriyle istişareler de hesaba katılarak Ekim 2013’te gerçekleştirilmesi tasarlanan dünya Çerkes Sivil Toplum Örgütleri Konferansı’nın İstanbul’da düzenleneceği tarihin tarafınızca belirlemenizi rica ediyoruz.

Kanımızca, Çerkes sivil toplum örgütleri konferansının İstanbul’da düzenleneceği tarih, Ekim ayının ikinci yarısında, tercihen ayın 20’si ila 30’u arasında bir Cumartesi günü olabilir.

Saygılar.

 Krasnodar Kray Sivil Toplum Örgütü

“Adıge Khase” Başkanı

Asker Soht


SOHT ASKERİN TALEPLERİNİ İPTAL ETTİKLERİNE DAİR YAZISININ TERCÜMESİ:

10 Ağustos 2013

Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkanı

Doktor Nusret Baş’a

14 Temmuz 2013 tarihinde KAFFED’e ve Türkiye’deki bir dizi Çerkes örgütüne yapılan; dünya Çerkes sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Suriye’deki Çerkes topluluğunun sosyal ve beşerî durumu problemiyle alakalı İstanbul’da bir konferans düzenleme meselesine ilişkin Çağrı,  Rusya Çerkes Örgütleri Koordinasyon Konseyi tarafından kabul edildi. İstanbul’da dünya Çerkes sivil toplum örgütleri konferansı düzenleme şartı olarak, dünyadaki bütün Çerkes sivil toplum örgütlerinin güçlerinin, siyasî ve ideolojik konumlardan bağımsız olarak birleşmesi vurgulanmıştı.

Türkiye’deki Çerkes sivil toplum örgütlerinin, konferans düzenleme konusunda etkileşim ve işbirliğini reddetmeleri sebebiyle, konferans düzenlemenin temel şartı ortadan kalkmıştır. Bu durum, bütün dünya Çerkeslerinin onayı ve karşılıklı anlayışı ve Uluslararası Çerkes Birliği’nin katılımı olmadan bu konferansın düzenlenmesini anlamsız kılmaktadır.

Krasnodar Krayı Sivil Toplum Örgütü

“Adıge Khase” Başkanı

A. Sokht

3270 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi