• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam154
Toplam Ziyaret867377
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

“Her ayın 21’i, saat 21’de, Rusya Konsolosluğu Önünde” sloganıyla gerçekleştirilen geleneksel protesto yürüyüşü 21 Eylül Cumartesi akşamı yapıldı.

Saat 20.00’de Galatasaray Lisesi önünde toplanmaya başlayan Çerkesler burada yaptıkları gösterinin ardından Odakule önüne geçerek burada kortej oluşturdular.

“Soykırımın Hesabı Sorulacak” , “Çerkesya Rus toprağı olmayacak”, “Çerkesler Soçi'ye dur diyecek”, "Worepsov Tibze, Worepsov Tixabze", “Soykırım yapanlar olimpiyat yapamaz”, “Suriye Çerkesleri yalnız değildir” şeklinde sloganlar atan Çerkesler, Rus konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçti.  Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı Konsolosluk binası önünde sloganlarına devam eden Çerkesler daha sonra soykırımı ve Soçi Olimpiyatlarını protesto eden basın bildirisi okudular.

ÇHİ sözcülerinden Murat Özden tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Değerli Basın Mensupları,

Saygıdeğer halkımız!

Bugün 23 Eylül 2013.

Ama her ayın 21’i bize 21 Mayıs 1864’ü hatırlatıyor.

21 Mayıs 1864’ü unutmamak ve unutturmamak için her ayın 21’inde burada toplanıyoruz.

Bundan tam 149 yıl önce, 21 Mayıs 1864’de Rus Çarları ve onun orduları Soçi’de zafer ilan ediyorlardı. Çerkesleri yendiklerini ve zafer kazandıklarını ilan ediyorlardı.

Ama her sonun yeni bir başlangıç olduğunu bilmiyorlardı.

Bundan 149 yıl önce 500 bin Çerkesi öldürüp, 1 milyon 500 bin Çerkesi de vatanları Kafkasya’dan sürdü Çarlık Rusyası’nın orduları. :erkes halkının % 95’i vatanlarından koparılıp Osmanlı coğrafyasına sürüldü. 149 yıl önce yapılan bu katliamın adı soykırımdır.

Soykırım ise bir insanlık suçudur.

Uluslar arası hukukta, soykırımı işleyenlere karşı  yaptırımlar uygulanır, cezalandırılır.

Soykırımda ve insanlığa karşı işlenmiş suçlarda zaman aşımı sz konusu değildir.

Şimdi  insanlığa karşı suç işlemiş olan Çarlık Rusyası’nın mirasçıları, Kremlin’in yeni Çarları Soçi’de 2014 Kış Olimpiyatlarını yapmaya hazırlanıyorlar.

Olimpiyat Barış demektir!

Olimpiyat sevgi demektir.

Olimpiyat kardeşlik demektir!

Soykırım topraklarında olimpiyat yapmak, olimpiyat ruhunun hangi maddesiyle bağdaşır?

Barışın ve kardeşliğin simgesi olan olimpiyatlarda, yüzbinlerce Çerkes’in kemikleri üzerinde yarışmaya utanmayacak mı o sporcular?

Bugün 1 milyon 500 bin Yahudinin öldürüldüğü Auswithz kampında nasıl kimse olimpiyat yapmayı düşünmüyorsa, aynı şey Soçi içinde geçerlidir.

Ha Auswithz de olimpiyat; Ha Soçi’de olimpiyat; ikisinin de biribirinden farkı yoktur.

Soçi’de Olimpiyatlara katılan her ülke ve sporcu, Rusya’nın insanlığa karşı işlemiş olduğu  soykırım suçuna ortak olacaktır.

Onun için insan haklarına ve insanlık onuruna saygılı tüm ülkeleri ve sporcuları bu olimpiyatı boykot etmeye çağırıyoruz.

Ey Kremlin’in yeni Çarları!

Eğer siz 21 Mayıs 1864’de zafer kazanmış olsaydınız, şimdi biz burada olamazdık!

149 yıl önce soykırım uygulayıp vatanından sürdüğünüz Çerkes halkı dimdik ayakta duruyor ve durmaya devam edecektir.

Dünyanın 40 ülkesine dağılmış olarak yaşayan Çerkes Halkı, Rusya soykırım suçunu işlediğini kabul edip, özür dileyinceye kadar, dünyanın her yerinde bu soykırımın hesabını sormaya devam edecektir.

Ey Kremlin’in yeni Çarları!

İşlemiş olduğunuz insanlık suçunu kabul edin ve Çerkes halkından özür dileyin!

Sebep olduğunuz yıkım va talanın maddi ve manevi  tazminatı ödeyin!

Çerkeslerin gaspettiğiniz vatanlarını ve haklarını iade edin!

Tüm haklarımız alınıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir.

Mücadelemiz zafere kadar devam edecektir!

YAŞASIN DİLİMİZ!

YAŞASIN KÜLTÜRÜMÜZ!

YAŞASIN ÇERKES KALMA MÜCADELEMİZ!

ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ!1416 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi