• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam94
Toplam Ziyaret949265
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.859028.9747
Euro31.132931.2576
Semerkew

Düzce Üniversitesi (DÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü, yeni eğitim öğretim yılında Çerkes Dili ve Edebiyatı ile Gürcü Dili ve Edebiyatı programları ile tarih bölümüne ilk öğrencilerini aldı.

DÜ'den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de ilk kez üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesinde açılan Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümüne ek kontenjanla 21, Kafkas Üniversitesinden sonra Türkiye'de 2. kez açılan Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümüne ise 16 öğrenciin yerleştirildiği bildirildi.

Öğrencilerin lisans eğitimleri sonucunda 'Çerkez Dili ve Edebiyatı ve Gürcü Dili Edebiyatı Uzmanı' unvanı alacakları belirtilen açıklamada, bu yıl ilk kez açılan Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne de 31 öğrenci alındığı kaydedildi1654 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi