• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam84
Toplam Ziyaret869374
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Aralarında Ürdün, Suriye, Türkiye, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD Çerkes diasporası temsilcilerinin de bulunduğu 50’yi aşkın Çerkes, Soçi Olimpiyatlarına tam destek açıklamasında bulundu.

Çerkes kökenli yabancı politikacılar, iş adamları, bilim adamları ve sanatçılar ile Kabardey Balkar Devlet Üniversitesinden çeşitli zamanlarda mezun olmuş kişilerden oluşan heyet Soçi Olimpiyat Tesislerini ziyaret ederek yerel halk ve yetkililer ile bir araya geldi.

16 Ekim günü Soçi'de Başbakan Yardımcısı Dimitri Kozak ve Krasnodar Valisi Aleksandr Tkaçev ile buluşan Çerkesler, Soçi olimpiyatlarına desteklerini açıklayarak Olimpiyatlara güçlü bir Çerkes katılımı sağlayacakları sözünü verdiler. Otel Rodisson’da gerçekleşen görüşmede heyet üyeleri de, 2014 Olimpiyatları kültürel programının Çerkes kültürel ögelerini de içermesini istediler. Söz alan Suriye Adıge Xase Başkanı İshak Akram, "Olimpiyatların başarılı geçmesi için yapılan çalışmaları destekliyoruz. Tekrar altını çiziyoruz ki Suriye’deki Adigeler Rusya Federasyonu’nun en yüksek düzeyde başarılı olmasını diliyor” dedi.

Toplantı sırasında konuşan Başbakan Yardımcısı Dmitry Kozak da, Rusya’nın Çerkes diasporası ile ilişkilerin güçlendirilmesine büyük önem verdiğini, olimpiyat oyunları kültür programı çerçevesinde Adige bileşeninin de en geniş şekilde temsil edilmesine gayret edeceklerini söyledi.

Bu arada ziyaretçiler Çerkes kültürel kimliğinin korunması ile ilgili endişelerini belirterek, diasporada acilen Çerkes dili öğreticilerine ve Çerkes halkının dilinde ders kitaplarının basılmasına ihtiyaçları olduğunu söylediler.

Kozak da KBR Devlet Üniversitesinde öğretmen yetiştirecek bir merkez açacaklarını, kültürel kimliğin korunmasına destek vereceklerini söyledi.

Çerkes toplumsal hareket temsilcilerinden Anzor Nebo, Rusya’nın Çerkes diasporası ile ilişkilerini güçlendirmeye önem verdiğini bildiklerini söyleyerek yapılan bu görüşmeyi de bunun en taze kanıtı olarak gösterdi. Rusya’nın zor bir zamanda Suriye halkına verdiği desteğe de değinen Nebo, daha büyük bir savaşın önlenmesi için Rusya'nın takınacağı tavrın önemini dile getirdi.

Kozak da konuyla ilgili olarak Rusya'nın Suriye sorununa yaklaşımında baştan buyana bir değişiklik olmadığını söyledi.  

Başbakan Yardımcısı Kozak ile yapılan görüşmeye Türkiye’den Nahit Serbes ile birlikte Ürdün Çerkes Hayır Cemiyeti’nden Samir Kardan, Suriye diasporasından Akram İshak, Arap ligi sekreteri Naguar Nancy’in de katıldığı öğrenildi.

Misafirler şerefine verilen resepsiyona Dimitri Kozak ile birlikte Sochi Belediye Başkanı Anatoly Pakhomov da katıldı.

Heyet ayrıca Lazarevski bölgesinde, Tuapse bölgesinde Büyük Kichmay içinde Aguy Şapsığ köyünde yaşayan Şapsığlar ile de bir araya geldi. Karadeniz Şapsığları Adige Xase Başkanı Mecid Çaçuh, heyetin Büyük Vatan Savaşı’nda hayatını kaybedenler için yapılan anıta çiçek koyduğunu söyledi.
Heyet, 26 Ekim'de Kabardey - Balkar Cumhuriyeti’nde Uluslararası Çerkes Derneği tarafından düzenlenecek bir toplantıya katılacak.

 Heyet Kabardey Balkar'da Kanoko ile beraber

Heyet üyeleri Kabartay Balkar Devlet Üniversitesi'nin Kuruluşunun 70. yılı için önce Nalçik'te bir araya gelmişlerdi. (Foto:http://gozeripl.blogspot.ru/2013/10/i-i.html)4263 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi