• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam167
Toplam Ziyaret640936
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.93305.9567
Euro6.54256.5687
Semerkew

Adigey Adige Xase eski Başkanı Arambiy Hapay, Soçi Olimpiyatlarına destek açıklaması yapan heyeti eleştiri yağmuruna tuttu.

Çerkes dünyasının önemli simalarından Adigey Adige Xase eski Başkanı Arambiy Hapay, Soçi Olimpiyatlarına destek açıklaması yapan içinde diaspora mensuplarının da olduğu heyeti eleştirerek, “Çerkes heyetinin Soçi'deki Olimpiyat Oyunlarını destekleyen demeçler vermeye hakkı yoktur. Heyet  üyeleri  ne Rusya'daki, ne de diasporadaki Çerkes halkını temsil etmemektedir. Onların geliş ve konuşmaları büyük olasılıkla zamanında Çerkes halkının görüşünü sormadan Soçi Olimpiyat inşaatlarına başlayanlar tarafından organize edildi” dedi.

Birden fazla dünya şampiyonluğu bulunan ve halen RF’da antrenörlük yapan bir sporcu olan Arambiy Hapay, Çerkesler için meselenin düzenlenecek spor etkinlikleri olmadığını söyledi. Sorunun, Rus İmparatorluğu tarafından, Çerkeslere soykırım uygulanan bir bölgede Olimpiyat düzenlenmesi olduğunu belirten Hapay, “Bu olimpiyatlar sadece Uluslararası Olimpiyat Sözleşmesi ile değil, aynı zamanda ahlak ilkeleri ile temel insanlık standartları ile de çelişiyor. Bu Çerkeslere açık bir hakarettir” dedi.

 Öte yandan Genç Abaza (Sharpny ) gönüllülerden oluşan bir grubun Soçi Olimpiyatları’na destek için at üstünde Krasnaya Polyana’ya gitmesini de eleştiren Hapay, bunların tüm Abaza kamuoyunu temsil etmediğini belirterek, "Bence bu adamların yaklaşımı  Abazinlerin görüşlerini ifade etmiyor “ dedi.

 1624 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!


ANDIMIZ

Andımız, Danıştay 8. Daire'nin kararıyla okullara tekrar dönüyormuş. 
Küçücük çocuklara sabah içtiması yapıp and okutmak zaten başlıbaşına bir sorun da; ırkçı bir içeriğin tüm topluma dayatılması daha büyük bir sorun. 
İlla okunacaksa Çerkeslerin gerçekliğine uyan format şudur: 

Çerkesim, doğruyum, çalışkanım,

İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, yurttaşlarımı özümden çok sevmektir.

Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.

Yücelttiğim tüm değerler adına,

Halkımın ve insanlığın hayrına bir yolda yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım adalet ve özgürlük mücadelesine armağan olsun.

Ne mutlu bu yolda gidenlere!

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi