• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam114
Toplam Ziyaret869404
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

Adigey Adige Xase eski Başkanı Arambiy Hapay, Soçi Olimpiyatlarına destek açıklaması yapan heyeti eleştiri yağmuruna tuttu.

Çerkes dünyasının önemli simalarından Adigey Adige Xase eski Başkanı Arambiy Hapay, Soçi Olimpiyatlarına destek açıklaması yapan içinde diaspora mensuplarının da olduğu heyeti eleştirerek, “Çerkes heyetinin Soçi'deki Olimpiyat Oyunlarını destekleyen demeçler vermeye hakkı yoktur. Heyet  üyeleri  ne Rusya'daki, ne de diasporadaki Çerkes halkını temsil etmemektedir. Onların geliş ve konuşmaları büyük olasılıkla zamanında Çerkes halkının görüşünü sormadan Soçi Olimpiyat inşaatlarına başlayanlar tarafından organize edildi” dedi.

Birden fazla dünya şampiyonluğu bulunan ve halen RF’da antrenörlük yapan bir sporcu olan Arambiy Hapay, Çerkesler için meselenin düzenlenecek spor etkinlikleri olmadığını söyledi. Sorunun, Rus İmparatorluğu tarafından, Çerkeslere soykırım uygulanan bir bölgede Olimpiyat düzenlenmesi olduğunu belirten Hapay, “Bu olimpiyatlar sadece Uluslararası Olimpiyat Sözleşmesi ile değil, aynı zamanda ahlak ilkeleri ile temel insanlık standartları ile de çelişiyor. Bu Çerkeslere açık bir hakarettir” dedi.

 Öte yandan Genç Abaza (Sharpny ) gönüllülerden oluşan bir grubun Soçi Olimpiyatları’na destek için at üstünde Krasnaya Polyana’ya gitmesini de eleştiren Hapay, bunların tüm Abaza kamuoyunu temsil etmediğini belirterek, "Bence bu adamların yaklaşımı  Abazinlerin görüşlerini ifade etmiyor “ dedi.

 1890 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi