• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam84
Toplam Ziyaret869374
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Semerkew

“Çerkes Hakları İnisiyatifi” öncülüğünde 14 aydan bu yana her ayın 21’i saat 21.00’de bir araya gelen Çerkesler, Galatasaray Lisesi önünde toplanarak bir kez daha Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu’na yürüdü.

Çerkes aktivistler saat 20.00’de Galatasaray Lisesi önünde toplanmaya başladı. Burada açtıkları pankartlarla yaptıkları gösterinin ardından Odakule önüne geçerek burada kortej oluşturmak isteyen Çerkeslere güvenlik güçleri izin vermedi. Bunun üzerine kortej başlangıç noktası biraz daha ileriye taşındı. Polisin yine mani olmaya çalışması üzerine göstericiler korteji fiilen oluşturarak sloganlar atmaya başladılar. Güvenlik güçleri ise kortejin önünde set oluşturarak yürüyüşü izin vermek istemedi.  Bu arada basın mensuplarının ilgisi güvenlik görevlileriyle yürüyüş temsilcileri arasındaki tartışmaya yoğunlaşınca, gerilimi düşürme yönünde tavır alan güvenlik görevlileri yolu açmak zorunda kaldı.

Aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı yürüyüşçüler “Soykırımın Hesabı Sorulacak”, “Çerkesya Rus toprağı olmayacak”, “Çerkesler Soçi'ye dur diyecek”, "Worepsov Tibze, Worepsov Tixabze", “Soykırım yapanlar olimpiyat yapamaz”, “Suriye Çerkesleri yalnız değildir” şeklinde sloganlar atarak Rusya Federasyonu Konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçti.

Konsolosluk binasına çevik kuvvet timlerinin yoğun güvenlik önlemleri arasında ulaşan kalabalık sloganlar atarak bir süre daha Çerkeslere yapılan tarihi zulmü ve Soçi Kış Olimpiyatlarını protesto etti.

Bilahare basın açıklaması okundu. Açıklamayı grup adına Çerkes Hakları İnisiyatifi Sözcülerinden Kenan Kaplan seslendirdi. Açıklamanın tam metni şöyle:

 

Saygıdeğer Kamuoyu,

Değerli basın mensupları!

Bizi her ayın 21’inde buraya getiren sebep, Rusya’nın 400 yıldan bu yana sürdürdüğü emperyalist saldırganlığını hâlâ sürdürüyor olmasıdır.

Evet, Rusya emperyalist bir devlet…

Rusya, kuruluşundan bu yana, topraklarını komşuları aleyhine tam 36 kat büyütmüş bir devlettir.

Nasıl?

Kanla, gözyaşıyla, zulümle, ezerek, yıkarak, yok ederek ve sürerek...

***

Rusya’nın, yakın coğrafyasına yönelik yüzyıllarca süren saldırılarından en büyük zararı Çerkes halkı görmüştür. Yüz binlercesi katledilmiş, 2 milyona yakını da yurdundan sürülmüştür.

Sürülenlerin de yarısı yollarda ve gittikleri yerlerin elverişsiz şartlarında ilk birkaç yıl içinde hayatlarını kaybetmişlerdir.

Çerkeslere karşı işlenen bu “soykırım” ve “sürgün” suçunun bugün cari hukuktaki adı “insanlığa karşı işlenmiş suç”tur.

Aradan 150 yıl geçmesine rağmen, Çerkesler, hem anayurdunda, hem diasporada hala var olma mücadelesi veriyor.

***

Kremlin’in yeni çarları ise bütün bunlar olmamış gibi Çerkes soykırım ve sürgününün sembol şehri Soçi’de kış olimpiyatları düzenlemeye çalışıyorlar.

İşledikleri suç yetmiyormuş gibi, yüz binlerce Çerkes’in kemikleri üzerinde utanmadan kayak yapacak ve yaptıracaklar.

Bu alçaklığı, bu soysuzluğu kabul etmiyor, şiddetle protesto ediyoruz.

***

Ayrıca, mücadele gücünü kaybettiği için veya Rusya’dan aldığı ihale ve temin ettiği menfaatler karşılığında düşmana yaltaklanıp onlarla yakın ilişkiye girmeye çalışan içimizdeki hainleri de tüm kalbimizle lanetliyor, kendilerini aziz şehitlerimizi rencide edecek bu tür girişimlerden uzak durmaya davet ediyoruz.  

Bundan sonra her kim Ruslara yardakçılık yapar ve Soçi Olimpiyatlarına meşruiyet kazandıracak ilişkilere girerse öfkemiz onların üzerine olacak, toplumdan dışlanmaları için elimizden geleni yapacağız.

Kremlin’in Çarlarına da bir çift sözümüz var: İşgal ettiğiniz toprakların üzerinde iki tane uluslararası faaliyet yapınca o toprakların kendinize mülk olacağını sanmayın!

Çerkesya sadece Çerkeslerin yurdudur ve ebediyen de öyle kalacaktır.

Mücadelemiz, Çerkes Halkı tüm ulusal haklarını kazanıncaya kadar sürecektir.

 - İŞGALE HAYIR!

- SÖMÜRÜYE HAYIR!

- SOÇİ’DE OLİMPİYATLARA HAYIR!

- YAŞASIN ÇERKES HALKININ VAR OLMA MÜCADELESİ!

- YAŞASIN DİLİMİZ,

- YAŞASIN KÜLTÜRÜMÜZ,

- YAŞASIN ÇERKES KALMA MÜCADELEMİZ!

 ÇERKES HAKLARI İNSİYATİFİ

 Grup, yapılan açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı.
1845 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi