• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret910258
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.304923.3983
Euro24.992825.0929
Semerkew

Çerkesler, TRT’nin Çerkesçe yayın yapan bir kanal açması ve Samsun ve Maraş’taki Üniversitelerin bünyesinde Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümleri açılması için imza kampanyaları başlattı.

- KAMPANYA-1

 

“TRT -7 ÇERKESÇE” KANALI AÇILSIN!

Kullanıcıların aynı toplumsal amaçlara ilgi gösteren başka kullanıcılarla bağlantıya geçmelerini, söz konusu meselelerle en iyi hangi şekillerde ilgilenilebileceği üzerine fikirlerini paylaşmalarını ve bu mücadele alanlarında daha ileri başarılar kaydetmek için çalışan kurumlarla bir araya gelmelerini sağlayan change.org isimli site üzerinden başlatılan “TRT-7 Çerkesçe Kanalı Açılsın!” başlıklı kampanyanın gerekçesinde, devlet kanalı olan TRT’nin Arap ve Kürt dillerinde yayın yapan kanalları olduğu hatırlatılarak Çerkesçe yayın yapan bir kanalının olmamasının toplumsal eşitliğe ve demokrasiye aykırı olduğu belirtiliyor. “Bizler Türkiye Çerkesleri olarak TRT'nin 7/24 Çerkesçe yayın yapmasını istiyoruz” denilerek Çerkeslerin yayın talebinin dile getirildiği kampanyanın yaygınlaştırılması için çalışılıyor.  

Kampanya’ya destek vermek için tıklayınız.

 

- KAMPANYA-2

SAMSUN VE KAHRAMAN MARAŞ ÜNİVERSİTELERİNDE ÇERKES DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMLERİ AÇILSIN!

Çerkesler ayrıca Samsun ve Kahraman Maraş illerindeki Üniversitelerin bünyesinde Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümleri’nin açılması için de bir imza kampanyası başlattılar  

“Samsun ve Kahraman Maraş İlleri Türkiye'de Çerkeslerin en çok yaşadığı illerdendir. Çerkes dilinin yaşatılması ve hak ettiği akademik eğitim fırsatına kavuşması amacıyla bu illerde Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümleri açılmalıdır.” denilen kampanyaya destek için tıklayınız.5461 kez okundu

Yorumlar

Sizimide duneeyir     07/06/2017 11:16

“Si-Adighew” sizimide duneeyir, f’iwe slhaqhu-am!.. 2017 Qha. YEMUZ Yilmez
Misafir - Yılmaz Özcan

adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi