• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret910269
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.304923.3983
Euro24.992825.0929
Semerkew

Adıgece yabancı dillerle canlandırılmaya çalışılıyor; ama dili canlandırmadan önce insanı canlı tutmak gerekir.

    26-29 Eylül 2013 günleri Türkiye'nin başkenti Ankara’da Adıgece konulu bir toplantı yapıldı. Toplantıya değişik ülkelerden kişiler katıldı. Toplantıyı Türkiye’deki Kaffed (Kafkas Dernekleri Federasyonu) düzenledi.

    Toplantıda ne yapıldığını bilmiyoruz, çünkü düzenleyiciler Adıgece herhangi  bir yayın yapmadılar; ama Türkçe ve Rusça bilgilendirmede bulundular. Dergi, gazete ve internet sitelerinde de Adıgece bilgilendirme yok.

     Kaffed’in  amacı, bize göre birşeyler yaptığı izlenimi yaratmak... Bu arada Suriye Çerkesleri  sorununu gözlerden kaçırmak, olayın üzerini örtmek  istemiş de olabilir.

    Birkaç ay önce, anayurttaki bir örgüt (xase) Suriye Çerkeslerine ilişkin Ankara’da bir toplantı yapılmasını Kaffed’den istemişti. Ancak Kaffed böyle bir toplantı düzenlemeye yanaşmadı. Adıgeceyi koruma içerikli bir toplantı düzenleniyor ama Suriye’de savaşın içinde kalmış Adıge insanlarını koruma içerikli bir toplantı düzenlenmesine yanaşılmıyor.

    Kaffed  üzerinde bu denli durmamızın nedeni, Kaffed’in, kendisine üye 50 kadar derneği  uyutmaya devam etmekte oluşu. Gerçi  son yıllarda bazı dernekler federasyonun politikalarını beğenmemeye başladı. Daha önceleri  derneklerin adları resmi olarak Kafkas Derneği idi, ancak şimdilerde dernekler adlarını Adıge Derneği (Çerkes Derneği) biçiminde değiştirmeye başladı.  Kaffed’in politikasını ve çalışma biçimini beğenmeyenler, bir yıl önce bir Adıge Federasyonu (Çerkes Dernekleri Federasyonu) kurdular.

    Kaffed ile Dünya Çerkes Birliği (DÇB) birlikte, Çerkes sorununu daha da kötüye götürmeye, baltalamaya  çalışıyorlar. Kısaca şunu söylemek isteriz, Kaffed ile DÇB, politikalarını ve çalışma biçimleri ya kendileri değiştirecekler, ya da biz onları kısa sürede dağıtmak ve yeniden örgütlenmek durumunda olacağız.

    Xeku Xase

_______________________________________

Гъозэрыплъ/ Ğozerıptl, 14 Ekim 2013

http://gozeripl.blogspot.com/2013/10/i-i_28.html

 2709 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi