• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam82
Toplam Ziyaret928356
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.085027.1935
Euro28.828128.9436
Semerkew

Çerkesler, Avrasya Maratonu'nda bir araya gelerek Soçi Olimpiyatları'nı protesto etti.

2014 Soçi Kış Olimpiyatlarının, 19. yüzyılda Rus Çarlığı tarafından gerçekleştirilen Çerkes Soykırımı'na tanık olan topraklarda yapılmasına karşı çıkan Çerkesler, Avrasya Maratonu'nda bir araya gelerek bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

''NoSochi2014 Platformu'' tarafından gerçekleştirilen ve yüzlerce eylemcinin katıldığı bu protestoda, eylemciler tarafından üzerinde ''No Olimpic Games İn Sochi 2014, 2014 Soçi Olimpiyatlarına Hayır'' yazılı onlarca şemsiye taşındı.

Yine, çok sayıda eylemcinin üzerinde ''Çerkeslerin, 2014 Kış Olimpiyatları'nın Soçi'de yapılmasına karşı çıkma nedenini'' anlatan yelekler ve tişörtler vardı.

Çerkes kalpağı da takan eylemciler maraton boyunca, hazırladıkları el broşürlerini koşuya katılanlara dağıtarak 2014 Soçi Kış Olimpiyatları'na Çerkeslerin niçin karşı çıktığını anlatmaya çalıştı.Çerkeslerin bu eylemini görenler ise ıslık çalarak ve alkışlayarak Çerkeslere destek verdi. (Demokrat Haber)
2136 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi