• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret910253
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar23.304923.3983
Euro24.992825.0929
Semerkew

Türkiye’de demokratikleşme sürecinin Türklerle Kürtler arasına sıkıştırılmasına tepki gösterdiklerini belirten Çerkesler siyasi parti kurmaya yöneldi.

Yeni oluşturulan  www.cogulcudemokrasihareketi.org isimli sitelerinde bir Manifesto yayınlayarak “Çoğulcu Demokrasi Hareketi” (ÇDH) adıyla örgütlenme başlattıklarını ifade eden Çerkesler,  hareketlerinin, süreçten dışlanan bütün kesimleri içine alacağını ve 2014’ün sonbaharında da resmi kuruluşunu tamamlayarak siyasi partiye dönüşeceğini duyurdu.

Hareketin vasfının, “ÇDH, sivil, bağımsız, tüm insanların mutluluğunu artıracak siyasetler geliştirmeyi hedef alan toplumsal-politik bir harekettir” sözleriyle ifade edildiği manifestoda,  çoğunluğun mutlak hakimiyetinin reddedildiği belirterek azınlıktakilerin siyasal ve kültürel haklarının kabul edilmesi isteniyor.

“Başlatılan demokratikleşme sürecinin ‘sadece Türklerle Kürtler arasında halledilecek bir sorunmuş gibi’ ortaya konulmasına  karşı olunduğu” belirtilen manifestoda, “ ÇDH, süreçten fiilen dışlanan, Çerkesler, Lazlar, Boşnaklar, Gürcüler, Arnavutlar, v.d. etnik gruplar ile inanç gruplarının haklarının kazanılması için özellikle mücadele eder. Etnik kimlik meselesi demokratik mücadelenin ayrılmaz bir parçasıdır, pazarlık konusu edilemez” deniliyor. Açıklamaların tamamına www.cogulcudemokrasihareketi.org adresinden ulaşılabilir.

Hareketin değişik meselelere dair perspektiflerinin ortaya konulduğu Manifesto’da Hareketin siyasi partiye dönüşeceği belirtilerek, “ÇDH, toplumsal barış, adalet ve refahı tesis etmeye yönelik programıyla en geç bir yıl içerisinde yaşama geçirilecek ve ÇOĞULCU DEMOKRASİ PARTİSİ (ÇDP)ismini alacak yeni siyasi oluşumun öncülüdür. Partinin kuruluşuna kadar ilkeli ve etkili siyaset yapılmasının iç ve dış koşullarını hazırlamayı kendine görev bilir.” deniliyor.

250 İMZALI DESTEK AÇIKLAMASI

Öte yandan ÇDH’nin çıkışına 250 imzalı bir destek açıklaması geldi. 21. yüzyılla birlikte Türkiye ve dünyanın yeni bir dönemece girdiği belirtilen destek açıklamasında, hergün bir kaçıyla tanışılan yeniliklerin toplumu hızla dönüştürdüğü ifade edilerek, tüm bastırılmış kimliklerin bir bir su yüzüne çıkarak, örgütlendikleri ve hak arama mücadelesine girdikleri belirtiliyor.

Çoğulcu Demokrasi Hareketi’nin böyle bir zeminde ortaya çıktığı belirtilerek, ÇDH’nin “Az oldukları için görmezden gelinenlerin, ezilenlerin, dayatılanların, avutulanların, çoğunluğun içinde boğulup yok edilmek istenenlerin haklarını savunmak, hukuklarını korumak için yeni bir mücadele cephesi açtığı” ifade ediliyor.

Destek Çağrısı şu cümlelerle sona eriyor: “Bizler, Çoğulcu Demokrasi Hareketi’ni,  Manifesto’sunda yer alan düşüncelerin yayılması ve toplumsal hayatımıza yerleşmesi gayesiyle çıktığı yolda imza ve imkanlarımızla destekliyor; aşağıda belirtilen ilkelere duyarlı insanlarımızı da Çoğulcu Demokrasi Hareketi’nin mücadelesine omuz vermeye çağırıyoruz.”

Daha geniş bilgi edinmek için: www.cogulcudemokrasihareketi.org3744 kez okundu

Yorumlar

Hayırlı Olsun !     21/11/2013 19:03

Kürdler sizilenle Çerkes kardeşlerim... Tüm yurtsever Çerkeslerden isteğim partilerine sahip çıkmalarıdır. Eğer ki, Kürdler hakklarına kavuşmuş olsaydılar; sizinle olacaktım, size destek verecektim................. Ulusal Faşizme karşı bütün etnik unsurlar birleş! Sizleri en kısa sürede mecliste göreceğiz..........
Misafir - Rojani Kurd

Siyasi Parti kurulması hk.     21/11/2013 12:44

ETNİK TEMELDE BİR SİYASİ PARTİNİN KURULMASI GEREKTİĞİNİ YAZIP ÇİZMEKTEN ARTIK GINA GELMİŞTİ, GEÇTE OLSA NİHAYET BÖYLE BİR KARARIN ALINMIŞ OLMASI İSABETLİ OLDU.. Kurulmasına karar verilen bu siyasi partimiz umarım toplumsal kabule şayan proğram ve projeleriyle bir an evvel hayata geçer ve hiç bir ayrışmaya,guruplaşmaya meydan verilmeksizin herkesi kucaklayıcı bir nitelik taşır,bizlerde güçlü bir aidiyet duygusu ve kimlik bilinciyle partiimizi sahiplenir ve kolektif bir şuurla rüşdünü kazanmasına ve başarılı olmasına hepimiz katkı sağlarız,kanaatimce tek çıkar yolumuzda böyle bir siyasi hareketin şemsiyesi altında disipline olup,birlik içinde geleceğe daha büyük bir umutla yürümekten geçer diye düşünüyorum..Milletimiz için hayırlara ve güzelliklere vesile olur inşallah...Emeği geçenleri de yürekten kutluyorum
Misafir - Mete Soylu

Siyasi partinin kurılması hk.     21/11/2013 10:49

Etnik temelde kurulması düşünülen siyasi partimiz umarım bir an evvel hayata geçer ve hiç bir ayrışmaya,guruplaşmaya meydan verilmeksizin güçlü bir aidiyet duygusu ve kimlik bilinciyle bu partiyi sahiplenir ve kolektif bir şuurla rüşdünü kazanmasına ve başarılı olmasına hepimiz katkı sağlarız,kanaatimce tek çıkar yolumuzda böyle bir siyasi hareketin şemsiyesi altında disipline olup,birlik içinde geleceğe daha büyük bir umutla yürümekten geçer diye düşünüyorum....Hayırlara ve güzelliklere vesile olur inşallah...
Misafir - Mete Soylu

adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi