• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam310
Toplam Ziyaret903617
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.937220.0171
Euro21.410121.4959
Semerkew

Rusya Federasyonu İstanbul Konsolosluğu önünde 15. defa toplanan Çerkesler, Soçi Kış Olimpiyatlarını protesto ederek Türkiye’nin olimpiyatlara sporcu göndermemesini istedi.

2014 Soçi Kış Olimpiyatları'na karşı yaptıkları protesto eylemleri ile basında sık sık yer alan Çerkesler dün akşam yine benzer bir eylem ile Rusya Federasyonu'nu protesto etti.
Çerkes Hakları İnisiyatifi öncülüğünde, her ayın yirmi birinde saat 21.00’de Rusya konsolosluğu önünde gerçekleştirilen protesto eylemlerinin on beşincisi dün akşam çok sayıda protestocunun katılımıyla yinelendi.

İki yüz kadar protestocunun katıldığı basın açıklamasına İstanbul Çerkes Derneği ve Maltepe Çerkes Derneği ile bağımsız katılımcılarda da destek verdi.

Galatasaray Lisesi önünde buluşan ve Çerkes Soykırımı'nı anlatan pankartlar açan protestocular daha sonra, ''Soykırım Yapanlar Olimpiyat Yapamaz”,” Worepsow Tıbze Worepsow Tıxabze”, “Çerkesler Soçi'ye Dur Diyecek'' gibi sloganlar atarak konsolosluğa doğru yürüyüşe geçti.

Okunan basın bildirisinde, ''19. yüzyılda yüz binlerce Çerkesin katledildiği ve bir o kadarının da sürgüne gönderildiği topraklarda sportif faaliyetlerin yapılmasının olimpiyatların ruhu ile bağdaşmadığı, beş milyon civarında Çerkesin yaşadığı Türkiye'nin ise bu olimpiyatlara sporcu göndermemesi gerektiği, Çerkeslerin her platformda gerçekleri haykırmaya devam edeceği'' vurgulandı.
Maltepe Çerkes Derneği’nden Sait Tunç tarafından okunan basın açıklamasının tam metni şöyle:

Saygıdeğer Kamuoyu,

Değerli basın mensupları!

 

Bizleri her ayın 21'inde buraya getiren sebep, Rusya'nın Çerkes kanıyla yıkanmış Sochi topraklarında düzenlemeye çalıştığı kış olimpiyatlarıdır.

Bilin ki bu olimpiyatlar kanlıdır!

Çünkü Sochi, tarihin benzerini görmediği bir soykırıma ve insan hakları tecavüzlerine şahitlik etmiş bir toprak parçasıdır.  

Böyle bir alanda barışın simgesi kabul edilen aktivitelerin yapılmaya çalışılması büyük bir çelişkidir.

Nitekim, olimpiyatların gerçekleştirilmesi düşünülen alanda yapılan hafriyatlarda hala atalarımızın kemikleri çıkmakta, yaralarımız her gün bir kez daha kanatılmaktadır.

Belirtelim ki, Rusya işlediği bu kanlı soykırımı inkar ettiği gibi, barışın simgesi olimpiyatları bu topraklar üzerinde düzenlemek suretiyle olimpiyatların imajını da lekelemektedir.

Rusya’nın, başka halkların yaptığı soykırımları tanırken, kendisinin Çerkeslere karşı işlediği soykırım suçunu unutturmaya çalışması büyük bir ikiyüzlülük, büyük bir utanmazlıktır.

Dünya Çerkesleri olarak bu ikiyüzlülüğü kesinlikle affetmiyor, 2014 Kış Olimpiyatları’nın Soçi’de yapılmasına da işte bu yüzden karşı çıkıyoruz.

 

Saygıdeğer Kamuoyu,

Değerli basın mensupları!

Soçi Çerkesya’nın eski başkentidir ve bizim için ebediyen de öyle kalacaktır.

Soçi bizim için aynı zamanda yüz binlerce soykırım kurbanı ile 1,5 milyondan fazla insanımızın sürgününü simgeleyen anıt bir şehirdir de.

Bugün toplam nüfusunun yaklaşık % 90’ı anavatanından uzakta yaşayan biz diaspora Çerkesleri işte bu vahşi sürgünün bir sonucuyuz.

 Üzerinden geçen 150 yıl sonra bile hala anavatanımıza dönüş hakkımızın olmaması Rusların Çerkeslere karşı beslediği ve eksilmeyen düşmanlığın en net belgesidir.

Evet, bugün biz diasporadakiler mağduruz; ama Çerkesya da yaşayan halk daha da mağdur.

Çerkesya halkının bugün devasa stadyumlara, altın madalyalara ve olimpiyat kutlamalarına değil;  insan olma onuruna saygı ve temel hak ve hürriyetlere sahip olmaya ihtiyacı vardır.

Rusya milyarlarca doları Kuzey Kafkasya’nın altyapısını onarmak ve ekonomisini düzeltmek yerine, olimpik stadyum inşa etmek için harcamaktadır. Bunun yerli halka hiçbir sosyal ve ekonomik getirisi yoktur, olmayacaktır da.

Nitekim olimpiyat öncesi bölgede “muhtemel protestocular” gözaltına alınmakta, düşüncelerini cesaretle açıklayanlar ortadan kaybedilmekte, bölge sakinlerinden gözlerinin tutmadıkları rızaları alınmadan zorla yerlerinden yurtlarından uzaklaştırılmaktadır. Ruslar bu olimpiyatların ahlaki zemininin ne kadar çürük olduğunu bildikleri içindir ki bölgeye giriş çıkışları yasaklamakta, bu çirkinliğin üzerini geleneksel zorbalıklarıyla örtmeye çalışmaktadır. Sochi'ye giriş yapmak isteyen gazetecilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin tutuklanmaları da hep bu yüzdendir.

 

Saygıdeğer Kamuoyu,

Değerli basın mensupları!

Rusya’nın insana saygısı olmadığı gibi doğaya da saygısı yok. Soçi müsabakaları, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve koruma altında bulunan bir alanda düzenlenecektir. Bugün yapılan kazılarla Soçi bölgesi doğal ekosistemi büyük bir çevre felaketiyle karşı karşıya olup açıkça S.O.S. vermektedir.

Aynı şekilde Rusya’nın tarihe de saygısı yoktur. Tarihi M.Ö. 10 bin yılına uzanan antik arkeolojik alanlar, tarihsel değerine hiçbir saygı gösterilmeksizin olimpik buluşma yeri oluşturmak şehvetiyle yapılan kazılarla adeta yok edilmektedir.

İlgili merkezlerin ve dünyanın duyarlı insanlarının bu cinayetlere artık bir dur demesini bekliyor, katliamların tümüne etkili şekilde karşı çıkmaya çağırıyoruz.

 

 “Saygıdeğer Kamuoyu,

Değerli basın mensupları!

Bugün son sözümüz TC Devleti yöneticilerine!

Devlete karşı görevlerini eksiksiz yerine getirmiş vatandaşlar olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti yöneticilerinden açık bir talebimiz var:

T.C. Devleti olarak lütfen bu kanlı olimpiyatlara sporcu göndermeyin!

Lütfen yapılanları görmezden gelerek soykırımcılara dolaylı destek vermeyin!

Lütfen insan haklarına olan duyarlılığınızı soykırımcılara karşı alacağınız net tavırla somutlayın!

Unutmayın ki tarih, zulmü işleyen kadar, zulme rıza gösteren ve zulmü görmezden gelenleri de yargılar.

 - İŞGALE HAYIR!

- SÖMÜRÜYE HAYIR!

- SOÇİ’DE OLİMPİYATLARA HAYIR!

- YAŞASIN ÇERKES HALKININ VAR OLMA MÜCADELESİ!

- YAŞASIN DİLİMİZ,

- YAŞASIN KÜLTÜRÜMÜZ,

- YAŞASIN ÇERKES KALMA MÜCADELEMİZ!

ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ


Çerkeslerin Soçi'de Kış Olimpiyatları'na karşı çıkış nedenlerinin yer aldığı el broşürlerinin de dağıldığı bu protestoda emniyet güçleri konsolosluk binası önünde geniş güvenlik tedbirleri aldı.

2014 Soçi Kış Olimpiyatları'na karşı olma nedenlerini anlatan yelekler giyen ve Çerkesya bayrakları taşıyan protestocular bir süre daha slogan attıktan sonra gelecek ay aynı yer ve saatte buluşmak üzere sözleştikten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.
1983 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi