• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam145
Toplam Ziyaret867368
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Spiegel dergisinin, Cumhurbaşkanı Gauck'un sözcüsü Ferdos Forudastan tarafından doğurulanan haberine göre, Gauck'un Soçi'de deüzenlenecek Kış Olimpiyatlarına katılmayacağı Rus hükümetine bildirildi.

Gauck'un, Soçi'ye gitmemesinin, ülkedeki insan hakları ihlallerine ve muhalefete baskı yapılmasına karşı sinyal olarak yorumlanan haberde, ''Rusya'ya eleştiri: Gauck, Soçi'deki Olimpiyat Oyunlarını boykot ediyor'' başlığı kullanıldı.
Haberde, Almanya Cumhurbaşkanı Gauck'un, Londra'da düzenlenen 2012 Yaz Olimpiyat Oyunlarını ve Paralimpik Oyunlarını ziyaret ettiğine dikkat çekildi. Gauck'un göreve geldiği 2012 yılının mart ayından beri Rusya'ya resmi ziyaret yapmadığı ve bir çok kez Rusya'daki hukuk devleti eksikliklerine işaret etttiği vurgulandı.
Sözcü Forudastan, cumhurbaşkanlarının kış olimpiyat oyunlarını ziyaret etmek gibi bir kuralın olmadığını, eski Cumhurbaşkanı Horst Köhler'in de 2010 yılında Kanada'nın Vancouver kentinde düzenlenen Kış Olimpiyatları'na gitmediğini hatırlattı.
Forudastan, Gauck'un Kış Olimpiyatlarında katılan sporcuları 24 Şubat'ta Münih'te karşılayacağını söyledi.

Alman hükümetinin insan hakları sorumlusu Markus Löning ise Gauck'un Soçi'ye gitmemesini olumlu karşıladı. Löning, bunun, ifade özgürlüğü, demokrasi ve vatandaşlık hakları için çaba gösteren tüm Rus vatandaşlarına mükemmel bir destek jesti olduğunu ifade etti.

Öte yandan Rusya Devlet Duması Dışişleri Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, konuyla ilgili Twitter’deki hesabında, “Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, bir kez bile Pakistan ve Afganistan’da çocuk ve kadınların öldürülmesini kınamadı. Ancak Soçi’ye gitmeyecek kadar Rusya’yı kınıyor.” açıklamasında bulundu.

2014 Kış Olimpiyatları, 7-23 Şubat 2014 tarihleri arasında Rusya'nın Soçi kentinde yapılacak.

1891 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi