• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam145
Toplam Ziyaret867368
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Çoğulcu Demokrasi Hareketi (ÇDH), İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin yayınlaşının 65. Yıldönümünde bir açıklama yaparak dünyadaki insan hakları ihlallerine dikkat çekti.

ÇDH Eşbaşkanı Murat Özden tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

 

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin yayınlanmasının üzerinden tam altmış beş yıl geçti.

İnsan neslinin insanlaşması, hemcinslerine ve doğaya saygılı hale gelebilmesi için hala alınması gereken çok yol var. Dünya üzerindeki ırk ayrımcılıkları, diller, kültürler ve etnik topluluklar üzerindeki baskılar ve insan hakları ihlalleri devam ediyor. Dünyanın daha güzel, daha renkli ve çoksesli hale gelebilmesi için baskıların ve insan hakkı ihlallerinin ortadan kalkması gerekiyor.

Dünya’daki en büyük insan hakkı ihlali "soykırım" suçudur. Soykırım suçlarında ise zaman aşımı söz konusu olamaz. Ama maalesef dünya üzerinde pek çok soykırım uygulandı ve uygulanmaya devam ediyor. Soykırım suçunu işlemiş olanlarsa, hiç bir şey olmamış gibi, yaptıkları yanlarına kar kalmış olarak yaşamaya devam ediyorlar.

Dünyada yaşanmış en dramatik ve en kanlı soykırımlardan biri de "Çerkes Soykırımıdır". Bundan tam yüz elli yıl önce Çarlık Rusyası’nın emperyalist politikalarının sonucu, soykırıma uğrayarak anavatanları Kafkasya’dan sürülen Çerkesler dünyanın kırk ülkesinde yaşamaya mahkum edildiler. Uğradıkları sürgün ve soykırımdan dolayı gerek anavatanlarında, gerekse diasporalarda dilleri, kültürleri ve ulusal varlıkları yok olma tehdidi altındadır.

Üstelik soykırım ve sürgünün 150. yılında tarihi Çerkesya’nın son başkenti olan Soçi'de 2014 kış olimpiyatları düzenlenmektedir. Bu, olimpiyatların barış, kardeşlik ve dayanışma ruhuna tamamen aykırı bir durumdur. Soykırım topraklarında asla olimpiyat yapılamaz ve yapılmamalıdır.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin yayınlanmasının 65. yılında ve Çerkes Soykırımının 150. yılında İnsan haklarına saygılı tüm çevreleri ve tüm iyi insanları, mazlum Çerkes Halkının yanında dayanışmaya, Çerkes Soykırımının tanınması  için desteğe ve Soçi Olimpiyatlarını protesto ve boykota davet ediyoruz.

      

MURAT ÖZDEN
ÇOĞULCU DEMOKRASİ HAREKETİ
EŞBAŞKANI1449 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi