• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam140
Toplam Ziyaret867363
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Adigey ve Kabardey Balkar'da yaşayan Çerkes aktivistler evlerinden toplanarak Krasnodar'da polis merkezine götürülerek sorguya çekiliyor.

Adıgey Cumhuriyeti'nde bu sabah (13.12.2013) tarihinde yapılan keyfi yasadışı operasyon sonucu Çerkesya Yurtseverlerinden Khuade Adnan, Açumıj Hilmi, Çerkes Birliği Başkanı Çeş Ruslan, Adığe Xeku-Çerkesya sitesi Genel Yayın Yönetmeni Teş'u Yevgeniy, Abhazya ve Adıge Xase 21. Yüzyıl Başkanı Ziha Amin, Penejıkuay köyünden aktivist Yexhul Yura evlerinde yapılan aramalar sonucu bilgisayar, telefon, flash bellek, kitap vb. ulusal içerikli yayınlar alınarak Krasnodar kentine götürüldüler.

Güney Rusya Federal Bölgesi Soruşturma Komitesi yönetiminde FSB, Emniyet gibi birimlerin katılımıyla yapılan operasyona Rostov'dan başlayarak Volgagrad'a kadar güvenlik birimlerinden katılım düzenlendi.

Soruşturma komitesinin uluslararası bir vahabist terör elemanının dosyasına eklemleyerek savcılık ve mahkemeden çıkarttığı arama izni ve tutuklama kararı Rusya'daki keyfi uygulamaların en antidemokratik ülkeleri bile kıskandıracak seviyede olduğunu gösteriyor.

Operasyon şu ana kadar elde edilen bilgilere göre Adıgey'de Yablanovski, Penejıkuay, Koşhable ve Mıyekuape'de eş zamanlı yapıldı. Gelen bilgilere göre Kabardey-Balkar'dan Yağan İbrahim'inde aynı şekilde gözaltına alındığı öğrenildi.

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti ve diğer bölgelerde de operasyonun paralel olarak düzenlendiği olasılığı artmakta.

Muhtelif yerlerden evleri aranarak tutuklanıp Krasnodara götürülen Çerkesya Aktivistlerinin akşam saat 22:00'a doğru 16 Aralık 2013 tarihinde birbirinden farklı saatlerde Krasnodar'daki soruşturma komitesinde bulunmaları çağrısı tebliğ edilerek serbest bırakıldılar. Sabah 06:00'dan itibaren başlayan operasyonun Kabardey ayağında Yağan İbrahim'den başka tutuklamalar olup olmadığı henüz bilinmiyor.
________________________
Alıntı: www.cherkessia.net


2387 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi