• https://www.facebook.com/%C3%87erkes-Haklari-Inisiyatifi-1720870914808523/
  • https://twitter.com/CerkesHaklari
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam140
Toplam Ziyaret867363
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Semerkew

Rusya Federasyonu İstanbul Konsolosluğu önünde 16. defa toplanan Çerkesler, Soçi 2014 Kış Olimpiyatlarını ve Kafkasya’da Çerkes aktivistlere yapılan baskıları protesto ettiler.

Çerkes Hakları İnisiyatifi öncülüğünde, her ayın yirmibirinde saat 21.00’de Rusya konsolosluğu önünde gerçekleştirilen protesto eylemi onaltıncı defa yinelendi.
Yüzü aşkın protestocunun katılarak destek verdiği basın açıklamasında İstanbul Çerkes Derneği ve Maltepe Çerkes Derneği ile bağımsız katılımcılar hazır bulundu.

Önce Galatasaray Lisesi önünde buluşan ve Çerkes Soykırımı'nı anlatan pankartlar açan protestocular daha sonra Odakule önüne gelerek burada kortej oluşturdu. Daha sonra  ''Soykırım Yapanlar Olimpiyat Yapamaz”,” Worepsow Tıbze, Worepsow Tıxabze”, “Çerkesler Soçi'ye Dur Diyecek'' şeklinde  sloganlar atan göstericiler Rus Konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçti.

Okunan basın bildirisinde, “olimpiyat organizasyonlarının dünya barış ve kardeşliğine katkı sunmak amacıyla gerçekleştirildiği ancak bu sefer Rusya’ya verilmesiyle bu amacın göz ardı edildiğinin görüldüğü”  ifade edildi. Açıklamada Rusya’nın tarihinde kan ve gözyaşından başka hiç bir şey bulunmadığı belirtilerek Rusya’nın bu olimpiyatları düzenlemeye layık bir ülke olmadığı ifade edildi.

Basın açıklamasında ayrıca, Kafkasya’da geçtiğimiz günlerde gözaltına alınarak gözdağı verilen Çerkes aktivistlere yapılan baskılar da kınandı.

Program olaysız bir şekilde tamamlandı:

Okunan basın açıklamasının tam metni şöyle:

Saygıdeğer kamuoyu;

Değerli basın mensupları,

Bilindiği üzere 2014 Kış Olimpiyatları Rusya Federasyonu tarafından, Kafkasya’nın Soçi şehrinde düzenlenecektir.

Ancak burada bir yanlışlık var!

Olimpiyat organizasyonları dünya barış ve kardeşliğine katkı sunmak amacıyla gerçekleştirilir. Ancak bu sefer kış olimpiyatları organizasyonunun Rusya’ya verilmesiyle, bu amacın göz ardı edildiği görülüyor. Çünkü, tarihinde kan ve gözyaşından başka hiç bir şey bulunmayan Rusya, bu olimpiyatları düzenlemeye layık bir ülke değildir.

Nitekim soykırım ve sürgüne uğrattığı Kafkas Halklarına karşı işlediği suçları affettirebilmek için hiçbir adım atmazken, üstüne üstlük Çerkeslerin tarihi başkenti Soçi’de olimpiyat düzenleyerek geçmişte işlediği suçların üzerini örtmeye çalışmaktadır. 

Bu riyakarlığı reddettiğimizi, böyle ucuz oyunlara asla ve asla gelmeyeceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz.

 

Saygıdeğer kamuoyu;

Değerli basın mensupları, 

Rusya'nın insana saygısı olmadığı gibi, doğaya da saygısı yok. Nitekim Soçi'de olimpiyat bahanesiyle gerçekleştirilen inşaat çalışmaları sonucu eko sistem büyük bir tahribata uğratılmış, bölgedeki iklim dengesi dahi bozulmuştur.  İnsana ve doğaya saygısını yitirmiş bu canilere olimpiyatları teslim etmek, olimpiyat kavramının meşruiyetine de gölge düşürmektedir.

Evet, tüm dünya şunu bilsin ki, bu olimpiyatlar işgal altındaki topraklar üzerinde, o toprakların gerçek sahiplerinin izni olmaksızın düzenlenmektedir.

Bu yüzden de gayrı meşrudur!  

Bu gerçeği bıkmadan, usanmadan haykırmaya, her fırsatta Rusya'nın ve yandaşlarının yüzüne çarpmaya devam edeceğiz.

 

Saygıdeğer kamuoyu;

Değerli basın mensupları,

Bugün anayurdumuzda vatansever gençlerimiz, aktivistlerimiz sudan sebeplerle gözaltına alınmakta, seslerini kesmek için insanlık dışı muamelelere tabi tutulmaktadır.

En son geçtiğimiz hafta, Soçi Olimpiyatlarına yönelik eleştirileri olan, içlerinde  T.C. vatandaşlarının da bulunduğu bir grup Çerkes gözaltına alınmış, kendilerine gözdağı verilmeye çalışılmıştır.

Bu kadarcık eleştiriye bile tahammülü olmayanların dünya barışına ve insanlığa verecek neyi olabilir?

Yapılan tüm gözaltıları ve baskıları kınıyor, gönlü vatan aşkıyla dolu kardeşlerimize ve soydaşlarımıza buradan bin selam göndererek, her zaman yanlarında olduğumuzu ilan ediyoruz.

Ayrıca Soçi  olimpiyatlarına destek vermeyeceğini açıklayan dünya devletlerinin onurlu yöneticilerini ve bürokratlarını da Çerkes toplumu adına saygıyla selamlıyoruz. Aynı duyarlılığı vatandaşı olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti'nden de beklemeye hakkımız olduğunu düşünüyor ve hatırlatıyoruz:

Zulmü görmezden gelen, zulme rıza gösteren, o zulmü işlemiş gibidir! 

Soykırıma hayır!

Soçi’de olimpiyatlara hayır!

Yaşasın Çerkeslerin direnişi!

Yaşasın onurlu mücadelemiz! 

ÇERKES HAKLARI İNİSİYATİFİ
1911 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ÇOĞULCU TV
adigebze I-II
Nükte!

KISSADAN HİSSE

-Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz.

-Müslümanlar İki gurup oldu: Bir gurup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak Gazi olur, Şeref’imizle yaşarız dediler. Öbür gurup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah, hem de sayı olarak onlardan azız, gücümüz onlara yetmez, dediler ve teslim oldular.

-Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galib geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki müslüman gurup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galib geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Sonra meşhur sözünü söyledi: “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da bize yapar.”

 

Site İçi Arama

 

Google Site

 

Üyelik Girişi